Der hviler et stort klima-ansvar på USA

Klima- og energiminister Connie Hedegaard tror stadig, at USA vil være klar til topmødet i København.

– Der hviler et stort ansvar på USA, siger klima- og energiminister Connie Hedegaard (K) fredag.

Under hendes forhandlinger i Washington med miljø- og energiministre fra en række store lande, er det kommet frem, at USA's kongres måske ikke når at vedtage en klimalov, som skal lette mulighederne for en global klimaaftale på topmødet i København til december.

Hun har stadig forhåbninger om, at USA vil være klar med en klimalov, og hun har i Washington mødt den tidligere demokratiske præsidentkandidat og senator John Kerry, som har ansvar for at fremsætte Senatets version af klimaloven.

Han forbereder sig stadig på at fremsætte lovforslaget i løbet af de kommende uger.

Klimaloven, der sætter loft over udledningen af drivhusgasser, er vedtaget i Kongressen ene kammer, Repræsentanternes Hus, men den støder på modstand fra republikanere og en håndfuld demokrater i Senatet, som vil være i stand til at blokere for loven.

Efter to dages møder i den amerikanske hovedstad med de 17 lande, der står for den største CO2-udledning, konstaterer Connie Hedegaard, at der er for få fremskridt frem mod København.

– Den største trussel er, at det går for langsomt, siger hun.

Trods problemer med den amerikanske klimalov, så ser hun positivt på USA's rolle.

– Det er vigtigt at se, at USA har vilje og forpligter sig til en ambitiøs indsats, siger hun.