Bystyret i Paris blåstempler bud på OL i 2024

Paris ønsker at afholde OL i 2024, og nu har bystyret sagt god for, at der kan afgives bud på værtskabet.

Borgmester i Paris, Anne Hidalgo, har mandag givet grønt lys fra bystyret til, at OL i 2024 kan afholdes i den franske hovedstad. Det skriver AFP.

Allerede i november sagde Frankrigs præsident François Hollande god for et eventuelt bud på at bliver værter for begivenheden, mens Anne Hidalgo på daværende tidspunkt ikke var klar til at give byens støtte.

Det har borgmesteren nu gjort, og dermed er det op til Frankrigs olympiske komité at aflevere det officielle bud på OL 2024 inden deadline 15. september.

Skulle Paris blive valgt som værtsby, når der i 2017 skal stemmes om værtskabet, vil det være tredje gang, Paris skal afholde sommer-OL.

OL i 2024 vil samtidig kunne markere hundredåret for Paris' første afholdelse af de olympiske lege.

Indtil videre har Boston (USA) og Rom (Italien) officielt meldt sig som kandidater, mens det forventes, at Hamborg (Tyskland) følger trop.

Paris var også med i kampen om OL-værtskabet i 2012, hvor London dog løb med sejren.