AstraZeneca forventer kollaps i indtægter fra coronavaccine

Britisk-svenske AstraZeneca skal i 2023 finde nye indtægtskilder efter fald i salg af coronavacciner.

I løbet af 2022 er den britisk-svenske lægemiddelproducent AstraZenecas salg af coronavaccinen Vaxzevria tæt på kollapset. Selskabet skal nu i 2023 tjene på sine andre projekter.

Coronavaccinen, der blev udviklet sammen med forskere på Oxford University, blev ellers omgående en milliardforretning.

I 2021 lød omsætningen på vaccinen på små fire milliarder dollar eller det, der svarer til 27,5 milliarder kroner.

I løbet af 2022 er omsætningen for Vaxzevria dog kollapset. For hele 2022 har coronavaccinen indbragt omkring 1,8 milliarder dollar.

I årets sidste tre måneder omsatte vaccinen for blot 85 millioner dollar. AstraZeneca selv gør sig ingen forhåbninger om, at behovet for dens coronamidler gør noget comeback.

– Selv om det kan være svært at forudse, forventes omsætningen fra covid-19-lægemidler at falde signifikant i 2023 med en minimal omsætning af Vaxzevria.

Ud over coronamidler arbejder AstraZeneca blandt andet med medicin til kræftbehandlinger og hjertesygdomme.

Forventningerne til vækst inden for salget af lægemidler i dette område skal ifølge ledelsen i AstraZeneca erstatte de tabte indtægter fra coronalægemidlerne.

Det forventer AstraZeneca så til gengæld også, at det gør. Ifølge forventningerne til næste år skal selskabet øge sin omsætning med et etcifret procenttal.

Ser man bort fra coronaområdet, håber AstraZeneca på en vækst på tocifret vækst.

/ritzau/