Eksklusivt Røsnæs-hus til salg for 16 millioner

Det er svært at forestille sig en smukkere placering, end den Søstrenes Hus på Røsnæs har.

Den 271 kvadratmeter store ejendom fra 1931 har direkte adgang til Kalundborg Fjord, en grund på 10 hektar omslutter huset og sikrer privatlivet, og der er fem sommerhuse at skifte imellem, hvis du trænger til luftforandring fra hovedhusets 14 værelser.

Prisen for alt dette? 16 millioner kroner.

Det er den selvejende institution Filadelfia fra Dianalund, der har sat den unikke grund til salg. Hidtil er husene blevet udlejet til ansatte på Filadelfia.

- Man kan ikke undgå at forelske sig i området, siger ejendomsmægler Jeanette Andresen fra københavnske Andresen Erhvev.

Hun understreger, at hun kommer fra Jerslev, så hun kender til, hvor særlig et salg, der er tale om.

Der er allerede kommet mange henvendelser, selv om den først blev publiceret fredag. Ifølge Jette Andresen er henvendelserne primært fra folk, som selv vil bruge stedet.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...