Samtidig med at der kommer nye parkeringsregler tirsdag 6. april i Roskildes bymidte sker der ændringer for de beboere, der har en beboerlicens til fri parkering i dagtimerne.
Ændringerne går i store træk på, at nu skal man registrere sig digitalt via kommunens hjemmeside. Når det er sket, så kan de kommunale p-vagter via deres kontrolapparat se, at man har en beboerlicens, når de skanner bilens nummerplade.
For at få en parkeringstilladelse, skal man have folkeregisteradresse inden for et afgrænset område i Knudsvejskvarteret, Roskilde bymidte, Kong Haraldsvej eller Musicon og være ejer eller primære bruger af bilen.
I bymidten sker der mindre ændringer af de steder, hvor beboerlicensen er gyldig. Her bliver det ikke længere muligt at holde ubegrænset med beboerlicens på Stændertorvet og på en lille del af Schmeltz Plads. I sidstnævnte tilfælde er det på p-pladserne langs butikkernes bagside i højre side i køreretningen af Schmeltz Plads.
Samtidig kommer der nye områder, hvor de lokale beboere kan søge om parkeringslicens. Det er i området ved Kong Haralds Vej og på Musicon.
Hvor man skal bo i de enkelte områder, kan man finde på Roskilde Kommunes hjemmeside under parkering.
Prisen for en årlig beboerlicens er i 2021 600 kroner.