Ejendomsfonden Core Bolig X var langt fra ene om buddet, da Roskilde Kommune skulle vælge, hvem Gråbrødre Skole skulle sælges til.
- Der var flere bydere, så vi kan godt mærke, at det var en lækkerbisken, vi havde sat til salg, siger borgmester Tomas Breddam (S).
Core Bolig X vil ombygge Gråbrødre Skole til lejeboliger på 80-90 kvadratmeter, der primært henvender sig til par og enlige over 50 år.
Lokalplanen giver mulighed for at bygge cirka 4500 kvadratmeter boliger, men siger samtidig, at de gamle bygninger skal bevaret samtidig med, at en mulig tilbygning opføres i harmoni med den eksisterende bebyggelse.
- Vi blev præsenteret for mange spændende projekter, men i sidste ende valgte vi ud fra pris og kvalitet, siger Tomas Breddam.
Core Bolig X har givet 60 millioner kroner for Gråbrødre Skole.
