Hollywoodpar bag årets dyreste sommerhuskøb

Huset, der ses midt i billedet, har gennemgået en stor renovering. Foto: Styrelsen for Dataforsyning og Effektivisering

Huset, der ses midt i billedet, har gennemgået en stor renovering. Foto: Styrelsen for Dataforsyning og Effektivisering

Allerede den 27. januar blev der skrevet under på den sommerhushandel, der skulle vise sig at blive årets dyreste.

21,5 millioner kroner betalte den danske filminstruktør Elvira Lind - der er bosat i New York og gift med skuespilleren Oscar Isaac - for et sommerhus på Hyrdebakken i Tisvildeleje. To år forinden blev sommerhuset handlet til 8,375 millioner kroner.

Ritzau skriver, at sommerhusets boligareal er på 113 kvadratmeter. Det betyder, at boligen blev handlet til en vægtet kvadratmeterpris på 166.666 kroner.

Huset har seks værelser, og under huset befinder der sig en kælder på 70 kvadratmeter, heraf er de 43 indrettet og godkendt til beboelse. Ejendommen ligger i øvrigt på en grund, der er 1620 kvadratmeter.

Oscar og Golden Globe

Elvira Lind og Oscar Isaac er ikke hvem som helst.

Filmmageren Elvira Lind er filminstruktør og manuskriptforfatter og brød igennem med dokumentarfilmen Bobbi Jene om danseren Bobbi Jene Smiths vej i livet. Men det var for hendes første fiktionskortfilm The Letter Room, at hun høstede en Oscar-nominering. Og apropos Oscar, så var den med hendes mand Oscar Isaac i hovedrollen.

Guatemala-fødte Oscar Isaac er et af de tunge navne i Hollywood. Han har spillet med i Star Wars- og X-Men-film, og blev i 2020 kåret til en de hidtil 25 største skuespillere i det 21. århundrede.

Han spillede hovedrollen i The Wire-skaberen David Simons miniserie Show Me a Hero i 2015, og vandt en Golden Globe for årets bedste hovedrolle i en tv-miniserie.

Langt til rekorden

Selv om 21,5 millioner kroner for de fleste er mere end et greb i lommen, er der langt op til danmarksrekorden for en sommerhushandel.

For få måneder forinden blev et sommerhus på grusvejen Østerled - også i Tisvildeleje - solgt for lige over 44 millioner kroner.

Ifølge avisens oplysninger var køberen en udlandsdansker, som satte sin underskrift på kontrakten på det 76 kvadratmeter store hus uden overhovedet at have set det. Planen var da også at opføre et helt nyt hus på grunden, hvorfra der er en svimlende udsigt ud over stranden. Huset var tidligere ejet af frikirken Alive, der holder til i Hillerød.

Tisvildeleje har flere gange tidligere sat rekord på sommerhusmarkedet, og meget tyder på, at det eftertragtede postnummer 3220 er helt uden for kategori, når det kommer til prissætningen.

Foto: Claus Johansen

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...