Færgerne mellem Kalundborg og Aarhus

M/S Kalundborg blev bygget på B&W i 1931 og indsat på ruten Kalundborg-Kolby Kås-Aarhus og sejlede på  ruten til 1966. Foto: 1931 (Kalundborg Lokalarkiv)

M/S Kalundborg blev bygget på B&W i 1931 og indsat på ruten Kalundborg-Kolby Kås-Aarhus og sejlede på ruten til 1966. Foto: 1931 (Kalundborg Lokalarkiv)

KALUNDBORG: Siden 1100-tallet har der været en eller anden fast sejlads mellem Kalundborg og Aarhus, og fra 1833 har Generalpostdirektoratet besejlet ruten med bl.a. dampskibet Dania, men i perioden fra 1856 til 1874 var der ikke fast rutesejlads.

I 1874 genåbnede DFDS sejladsen mellem de to byer med dampskibet Vesta.

Den 1. september 1914 blev ruten overtaget af DSB, der besejlede Kalundborg- Aarhus overfarten med forskellige skibe, indtil DSB i 1931 fik bygget M/S Kalundborg og i 1933 M/S Jylland. De to skibe besejlede i mange år ruten mellem Kalundborg, Kolby Kås på Samsø og Aarhus.

Ruten mellem Kalundborg og Aarhus blev senere overtaget af Scandlines, Molslinien og til sidst af Førde Reederie fra Flensborg.

Den 11. oktober 2013 sejlede M/F Kattegat fra rederiet FRS i Flensborg den sidste tur på ruten fra Kalundborg til Aarhus.

Det er næsten 10 år siden at der har sejlet færger mellem Kalundborg og Aarhus. Der har tidligere, fra 1859 til 1874, ikke været fast sejlads på ruten, så vi kan endnu håbe på at et rederi kunne få lyst til at genåbne ruten mellem Kalundborg og Aarhus.

Eller er det Kattegatbroen, der kommer først?

Niels A. Jensen

Kalundborg Lokalarkiv

Foto: Picasa
Foto: Picasa
Foto: Picasa
Foto: Picasa
Foto: Picasa

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...