Steen Just er forfatter til den nye bog “Ramløse Mølle og andre gamle møller i Holbo Herred”.
Han er cand.mag i historie og samfundsfag, og har undervist på læreruddannelsen i 37 år, men er nu folkepensionist - og forfatter.
Med udgangspunkt i Ramløse Mølle behandler den nye bog den historiske udvikling af mølledriften i Danmark - og i særdeles i Holbo Herred, hvis geografiske grænser stort set trækkedes samme steder som Gribskov Kommunes nuværende.
Bogen er et resultat af Steen Justs egen personlige fascination af møllen, skriver han i bogens indledning. Han har boet i Ramløse siden 2004.
“Møllen står, ligesom kirken, urokkelig og venter på byens indbyggere, hvis vi har været udenbys, og så føler vi, at vi endelig er hjemme;” skriver Steen Just blandt andet.
Bogen er på lige under 100 sider og kan købes hos forfatteren selv, Steen Just. Han kan kontaktes på telefon 42 32 50 10.