Åbner garnbutik i lille landsby

Bettina Godborg bag disken i sin nye garnbutik: Godborgs Garn i Sortsø. Her er der altid frisk kaffe på kanden. Foto: Mille Holst

Bettina Godborg bag disken i sin nye garnbutik: Godborgs Garn i Sortsø. Her er der altid frisk kaffe på kanden. Foto: Mille Holst

Siden begyndelsen af 1990’erne har Bettina Godborg arbejdet som radiograf, men nu har hun åbnet garnbutikken Godborgs garn i forbindelse med sit hjem på Nordfalster.

Garnbutikken begyndte som en webshop, men drømmen var også at få en decideret butik, hvor kunderne kan mærke de forskellige garner og hvor der også er en stor hyggekrog, hvor man kan sidde og bladre i strikkeopskrifter eller strikke på sit medbragte strikketøj.

I laden ved siden af sit hjem har hun derfor nu åbnet en fysisk garnbutik, hvor kaffen er gratis og tilbydes uafhængigt af om man handler eller ej.

- Sådan synes jeg, det skal være, siger Bettina Godborg, der har gjort meget ud af at gøre butikken hyggelig.

- Jeg håber, at det at man kommer ind og får en god oplevelse, giver en lyst til at komme igen, fortsætter hun.

- Jeg har kun bæredygtigt garn, fairtrade og den gode historie. Det er ikke alt, der kan være sådan, men primært er det det, vi går efter, fortæller Bettina Godborg og oplever, at det ofte også er den type garn folk efterspørger.

- Der er selvfølgelig nogen, der kun vil have akrylgarn; de går igen, konstaterer hun, men har dog en smule akrylgarn: Det er garn spundet af materialer, der ellers ville være blevet brændt. På den måde lever garnet op til Bettina Godborgs krav om bæredygtighed.

Udover garn er der også forskelligt strikketilbehør i butikken samt håndflettede ghanesiske kurve fra Hammershus fairtrade og lædervarer fra Muud

Opbakning

Bettina Godborg arbejder stadig som radiograf i stråleterapien på Næstved Sygehus, men hun er gået ned i tid, så hun kan passe butikken. Om torsdagen passes forretningen af hendes mand Patrick Godborg, der ikke selv kan strikke, men som er under kyndig oplæring af sin kone i garner, strikkefastheder og deslige, så han kan vejlede kunderne.

- Han har sat sig rigtig meget ind i det og ellers ringer han til mig eller giver kunderne mit telefonnummer, så de selv kan ringe til mig, fortæller Bettina Godborg, der glæder sig over, at lokalområdet har taget godt imod hendes nye butik. Hendes genbo har sågar kastet sig ud i at begynde at strikke, selvom hun aldrig har prøvet det før. Men det hjælper Bettina Godborg hende med.

Fakta

Godborgs Garn er beliggende på Sortsøvej 42, 4850 Stubbekøbing

Forretningen er åben torsdag-fredag klokken 14-18, lørdag klokken 10-15 og første søndag i måneden klokken 10-15.

Foto: Mille Holst
Foto: Mille Holst

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...