Holbæks mindste kulturscene bød på intimt koncertformat

- Jeg vil tillade mig at spille en sang, der ikke er færdig endnu. Men det er det det helt rigtige sted at gøre det, og jeg håber, at I vil hjælpe mig.

Sådan lød det, da singer-songwriteren Thomas Holt, satte sig til rette på barstolen foran et lille publikum på Bogart Bogcafé lørdag eftermiddag. Blandt Anders And tegneserier, Nina Simone CD’er, Hemingway-værker og Buzz Lightyear-actionfigurer blev årets sidste Open Mic for sangskrivere holdt.

Thomas Holt var én ud af de syv fremmødte sangskrivere, der skulle fylde den aflange bogcafé op med sin musik. Det var anden gang, han optrådte i forbindelse med caféens Open Mic for sangskrivere, og derfor var nervøsiteten også at mærke.

- Jeg er altid lidt spændt og nervøs. Men det er et godt tegn, tror jeg, sagde han, inden han gik på scenen og spillede sine to sange, som blev taget imod med klapsalver og sing-along.

Gensidig respekt

Imellem publikum sad, foruden de andre sangskrivere, stamkunder og andre lokale holbækkere, der havde valgt at søge ind i varmen og hyggen, hvor duften af friskkværnede kaffebønner blandede sig med duften af antikke bøger.

De, der kom dryssende i løbet af arrangementet, måtte gå forgæves, hvis de havde håbet på at få et sted at sidde ned i det forreste lokale, eftersom alle siddepladserne var taget. Derudover skulle de være heldige, hvis de kunne finde et sted at stå uden at være i vejen for andres udsyn i den lille intime café.

Video: Vivi Runge var blandt de singer-songwriters, der kom for at dele ud af sin vokal. Hun har kun en gang før optrådt til Open Mic.

Selvom der plejer at komme en del til Open Mic for sangskrivere, der bliver holdt en gang i måneden, så var glæden over lørdagens fremmøde alligevel at spotte i Mathilde Sørine Poulsens ansigt, der er den ene af caféens to ejere og stiftere.

- Det går super godt. Folk er underholdt, der er god stemning, og så er der gensidig respekt og fællessang, selvom publikum måske ikke kender numrene, fortæller hun.

Kulturelt knudepunkt

Bogart Bogcafé har eksisteret siden september 2020, og udover at være et samlingspunkt for sangskrivere, forfattere og andre kulturelle nørder og kreative sjæle, så er Bogart Bogcafé også et antikvariat, hvor hver eneste bog, actionfigur og vinyl er håndplukket og vurderet af Mathilde Sørine Poulsen eller hendes medejer Rikke Colburn.

- Bogart er et sted, hvor folk er forskellige, men kan mødes på tværs af alder og kulturelle interesser - hvad end det er bøger, tegneserier eller vinyler, siger Mathilde Sørine Poulsen.

Udover at holde Open Mic for sangskrivere, så kan forfattere og andre ordsmede også deltage i Litterær Open Mic. Her skaber bogcaféen, ligesom det er tilfældet for sangskriverne, rammen for et intimt rum, hvor der kan deles ud af sorger og glæder.

Imens novembermørket lige så stiller banker på ruderne i Smedelundsgade, så bliver der inden for sunget sange om alt fra at give slip til ulykkelige skæbner. På falderebet dukker elever fra Den Rytmiske Højskole i Odsherred op, og sætter et punktum for årets sidste Open Mic for sangskrivere.

Næste gang, sangskrivere kan få lov at trykteste deres musik, vil blive den 28. januar 2023.

Foto: Thomas Olsen
Foto: Thomas Olsen
Foto: Thomas Olsen

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...