Butikschef køber Meny i Svogerslev

Foto: Dorthe Bomark

Supermarkedet Meny i Svogerslev har fået ny ejer til 1. november, efter at den hidtidige butikschef Mark Aagaard har købt forretningen af Søren Rasmussen, der fortsat vil drive sine to andre Roskilde-butikker i Himmelev og i Skomagergade.

- For mig er det en drøm, der går i opfyldelse. Jeg har uddannet mig til at blive selvstændig købmand efter at have været butikschef fire år her i Svogerslev og fire år før det i Skomagergade, fortæller Mark Aagaard.

Han har også gået på købmandsskole hos DAGROFA, der er grossistfirma for landets selvstændige købmænd.

Mark har taget hele turen, efter at han som helt ung startede med at være flaskedreng i det daværende Strandberg i Skomagergade.

Sommelier med mad

Ved siden af det har han også uddannet sig som sommelier, dvs. vintjener med en grundig viden om smagen af de ædle druer.

- Jeg er i det hele taget glad for at lave mad, og de to ting hænger jo tæt sammen - i hvert fald i min verden, forklarer han.

- Vi har en meget fornuftig forretning her i Svogerslev, og jeg glæder mig til fortsat at betjene vore mange gode kunder.

Meny i Svogerslev har 34 ansatte og en omsætning på godt 50 mio. om året. Selv bor Mark Aagaard også i Svogerslev, så han har alle forudsætninger for at kende de lokale kunders ønsker og behov.

tk

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...