Ryddede bordet for priser: Europamestre i markedsføring

Rødovre Centrum er landets ældste shoppingcenter, men der er bestemt ingen støvede eller gamle vaner i det store center, når det kommer til markedsføring. Faktisk er centeret de senere år blevet tildelt den ene store pris efter den anden for nytænkende og innovative kampagner og i sidste uge ryddede Rødovre Centrum bogstavelig talt bordet ved Solal Marketings Awards, der er europamesterskaberne i markedsføring for shoppingcentre i hele Europa.

Priserne bliver uddelt hvert år, men efter to år med aflysninger, som følge af corona-pandemien, var det muligt at indsende kampagner fra 2019, 2020 og 2021 og i alt bidrog Rødovre Centrum med otte lokale bidrag.

Prisuddelingen fandt sted den 18. oktober i London, hvor der i alt skulle uddeles 24 forskellige priser indenfor forskellige kategorier. En fagjury tildelte alle indsendte bud point og da priserne blev uddelt, blev Rødovre Centrum præmieret for samtlige otte kampagner.

”Vi vidste på forhånd, at vi var nomineret i flere kategorien, og havde håbet på at hive én pris med hjem, så vi er fuldstændig blæst bagover over at vinde så meget. Jeg er meget ydmyg over at 25 dommere i juryen har sat Rødovre Centrum så højt i deres pointgivning,” fortæller Charlotte Andersen, der er marketingdirektør i Rødovre Centrum.

Vandt innovationspris

Centeret vandt både guld og sølv for de indsendte bud, men særligt én kampagne sprang i øjnene og høstede så mange point hos de 25 dommere i fagjuryen, at den blev tildelt platin og derfor vandt innovationsprisen og prisen for bedste kampagne med et budget på under 10.000 euro.

Rødovre Centrum rullede kampagnen ’We are live’ ud midt under corona-nedlukningen, hvor det kun var centerets dagligvareforretninger der havde åbent. Alle øvrige forretninger fik adgang til Rødovre Centrums platforme på Sociale Medier. På Facebook har centeret over 100.000 følgere og via live-videoer fik butikkerne en platform for live shopping.

”Det var en stor succes, som mange af vores lejere benyttede sig af. Kampagnen er også et godt eksempel på, at vellykket marketing ikke altid behøver at handle om store budgetter. Med live shopping skabte vi en ny salgsplatform, der både kom butikkerne og kunderne til gode,” siger Charlotte Andersen om ’We are live’, der også blev præmieret med en guldmedalje, da der tidligere på året var VM for center-markedsføring i Las Vegas.

’Girltalk’ vandt sølv til Solal, den europæiske markedsføringskonkurrence, og sølv til ICSC global award i Las Vegas. Kampagnen var et samarbejde med nonprofitorganisationen Girltalk om at gøre opmærksom på pigers trivsel især efter nedlukningen af samfundet i forbindelse med corona-pandemien.

’We are live’ – vandt platin til Solal, og bedste kampagne under 10.000 Euro og bedste innovation. Kampagnen vandt også guld i Las Vegas. Kampagnen var live shopping under corona, hvor alle lukkede ned, og kun dagligvareenheder måtte holde åbent. Rødovre Centrum valgte at tilbyde butikkerne adgang til centerets SoMe- platform for live shopping, og det benyttede mange butikker sig af.

’Guld og Magi’ vandt guld i Solal, og var et samarbejde mellem Museum for moderne kunst Arken og Nationalmuseet. Deres fælles udstilling om guld og guld i kunsten, fik Rødovre Centrum en smagsprøve på. Guld og magi vandt ICSC sølv i Las Vegas.

’Furry Christmas’ vandt guld i Solal. Kampagnen var et samarbejde med Rødovre Dyreværn og satte fokus på deres arbejde, og skabte opmærksomhed om organisationen.

’The waiting game’ (Mens vi venter) var en kampagne, som kørte på centerets sociale medie platforme under den første nedlukning, hvor centeret havde fokus på de butikker, som holdte åbent i RC. Via aktiviteter og konkurrencer, gjorde RC opmærksom på, at der var flere dagligvareenheder, som stadigvæk var åbne. Kampagnen vandt sølv til Solal.

’Animal and Art’ vandt guld til Solal. Kampagnen var et samarbejde mellem Museum for moderne kunst Arken, hvor RC valgte at opbygge en teaser-udstilling under første corona-nedlukning.

’Power og drama’ vandt sølv til Solal. Kampagnen var et samarbejde med Det Kongelige Teater, der bragte kultur og en anden kunstform ud i Rødovre Centrum og viste hvad Det Kongelige Teater også kan.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...