MC-fest i regnvejr

KALUNDBORG: Det regnede pænt lørdag. Også på Melby Femvej lidt uden for Kalundborg, hvor motorcykelklubben MC-71 holder til. Det har de faktisk gjort i godt 30 år.

De 40 medlemmer af MC-71 havde stillet flotte bikes ud til skue for gæsterne, der havde lyst at kigge forbi. Og det var der en del, der havde. På trods af regnen. Og inden døre, i de hyggelige rammer, blev serveret kaffe og kage.

- Det er første gang, at vi formaster os til at arrangere åbent hus. Men det er bestemt ikke sikkert, at det er sidste gang, siger formanden, Henrik Jacobsen - i daglig tale blot Vallakken. Som alle de øvrige aktive i MC-71 har også formanden et kælenavn.

Åbent hus er ikke ensbetydende med, at der for gæsterne er udsigt til køreture på de flotte maskiner.

- Nej, det handler først og fremmest om, at vi hygger os, og senere på dagen får vi besøg af andre bikes fra andre klubber, tilføjer Henrik Jacobsen.

Klubbens historie trækker tråde tilbage til en tid, hvor Easy Rider rullede over de store lærreder rundt om i verden, og malede fortællingen om en fri tilværelse på landevejene.

Og netop jagten på friheden over det åbne landskab begyndte for MC-71 i 1971 i det, der skulle have været et tømrerværksted i Kalundborg.

Nordvestsjællands MC-klub flyttede til Kalundborg og klubben skiftede navn til MC-71.

- Det bedste? Det er nok glæden ved at kunne mødes med andre, der deler den fælles interesse, som er motorcykler. Så simpelt kan det siges, konstaterer Henrik Jacobsen.

Foto: Foto: Bjarne Robdrup
Foto: Foto: Bjarne Robdrup
Foto: Foto: Bjarne Robdrup
Foto: Foto: Bjarne Robdrup
Foto: Foto: Bjarne Robdrup
Foto: Foto: Bjarne Robdrup

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...