Plantorama skruer ned for lyset - men åbner stadig juleudstilling

Landets største Plantorama, som ligger på Emblasvang i Hillerød, skruer i år ned for julelysene - men inviterer stadig indenfor til den traditionsrige juleudstilling.

"På trods af energikrise og høje elpriser skal beboerne i Hillerød ikke snydes for nisselandskaber og julemagi i den traditionsrige, eventyrlige juleverden, der skal bringe glæde og julestemning til hele familien. På facaden er julelysene slukket for at spare på strømmen, men indenfor i varmen spreder hyggen sig mellem glitrende julekugler, gran og bløde stofnisser," skriver Plantorama i en pressemeddelelse.

“Noget særligt for os”

Ifølge Thomas Ekkenberg Pallesen, der er centerchef i Plantorama i Hillerød, er juleudstillingen – som fra i år hedder 'Julens Jul' – en tradition, som mange nordsjællandske familier valfarter til for at opleve.

"At kunne komme i en god julestemning er en prioritet for mange af vores gæster, og derfor er det ekstra dejligt, at vi kan give dem muligheden for at opleve 'Julens Jul' her i Plantorama. Det er noget helt særligt for os, men også for vores gæster – selvom de mørke efterårsmåneder er over os, bliver man simpelthen i godt humør," udtaler Thomas Ekkenberg Pallesen i pressemeddelelsen.

'Julens Jul' åbner 14. oktober og kan opleves frem til jul. Det er selvfølgelig gratis at gå ind i plantecentret.

Mem/Mdt

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...