Debat: Hvidovre kan noget - noget grønt og bæredygtigt

Vi er godt i gang med energifællesskaber. Vi har allerede et energifællesskab i Avedøre, og i forbindelse med overdækningen af Holbækmotorvejen - projektet, der går under navnet Solporten. Energifællesskaberne er et samarbejde mellem borgere, virksomheder og det offentlige.

Det er helt genialt, når borgere, virksomheder og offentlige institutioner går sammen i fællesskaber. Og når vi har mulighed for at slå flere fluer med samme smæk, så skal vi da “slå til”.

Projektet, Solporten, løser flere ting, vi får fjernet støjen fra motorvejen og jernbanen. Vi får en muligheden for at tilføre mere natur, vi får muligheden for at lave overdækningen med solceller, som så kan bruges til billig fjernvarme.

Der har været meget tale om en overdækning af Amagermotorvejen, og her kunne et energifællesskab også være vejen frem. Så kan vi få støjen pakket væk, vi kan få sat solceller op, og vi kan få skabt grundlaget for billig fjernvarme.

Energifællesskaber er også en oplagt mulighed for at få sat flere solceller op på de kommunale bygninger. Der er masser af ledige tagflader, hvor vi lige så godt kunne udnytte pladsen til at lave grøn energi.

Vi er nødt til at komme op i gear for at nå den grønne omstilling i tide. Og her kunne det jo være helt genialt at udnytte vores sorte striber på landkortet, nemlig vores veje, til at producere grøn energi.

Og særligt her omkring hovedstaden, kunne vi så få gjort noget ved støjniveauet i samme omgang.

Som Borgmester og Folketingskandidat, synes vi, at energifællesskaberne er præcis det, der kan være med til, at borgere, virksomheder og det offentlige trækker i samme retning - samtidigt. Det er nødvendigt, for den grønne omstilling kræver netop, at vi alle arbejder sammen for at nå målene.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...