Kendt museumsdirektør har sagt op: Skal lede andet stort museum

Ulla Tofte har formået at gøre museet i den gamle tørdok kendt i hele landet. Foto: M/S Museet for Søfart

Ulla Tofte har formået at gøre museet i den gamle tørdok kendt i hele landet. Foto: M/S Museet for Søfart

Helsingør: Bestyrelsen for Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i Hillerød har udnævnt Ulla Tofte som ny direktør. Ulla Tofte, der kommer fra en stilling som direktør for M/S Museet for Søfart, tiltræder direktørstillingen senere på året, oplyser museet tirsdag i en pressemeddelelse. Derved skal M/S Museet for Søfart ud og finde en ny direktør

Ulla Tofte, ny direktør på Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg. Ulla Tofte har siden 2015 været direktør for M/S Museet for Søfart.

Med ansættelsen af Ulla Tofte får Det Nationalhistoriske Museum en visionær og erfaren direktør med et stærkt fagligt fundament inden for 16-, 17- og 1800-talshistorie, kunst og bygningskultur. Derudover har Ulla Tofte stor erfaring med museums- og organisationsudvikling og er et velkendt ansigt på den danske kulturscene. Ulla Tofte overtager direktørstillingen efter Mette Skougaard, der gik på pension i foråret 2022.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...