Vig Festivals ledelse har i måneder hemmelighedsfuldt lokket med, at der ville komme en musikalsk overraskelse til festivalgæsterne i anledning af 25 års jubilæet i år.
Gæsterne skulle forkæles med ekstra kræs, et stort dansk navn, som festivalformand Lars Gjerlufsen har udtrykt det.
Torsdag - i forbindelse med den officielle åbning kl. 17 - blev hemmeligheden så endelig afsløret:
Det er grand old pop-mester Thomas Helmig med band, the king of pop’n’funk, der gemmer sig bag festivalprogrammets punkt ”Jubilæums-overraskelse” lørdag kl. 21 – lige efter koncerten med repræsentanten for den unge pop-generation, Drew Sycamore.
Står og banker på
Med Helmig på Store Scene er der lagt op til en gigantisk popfest, hvor publikum vil kunne skråle med i stort kor på giga-hits som ”Nu hvor du har brændt mig af”, “Det er mig der står herude og banker på” , ”Stupid Man” og “Fed lykke”
Thomas Helmig skabte for nyligt en vild folkefest til sin koncert på Roskilde Festivals Orange Scene, hvor han - udover sit funky band med Claes Antonsen som bandleader - havde Benjamin Hav, Lord Siva og tidligere Prince-bassist Ida Nielsen med som sine gæster.
Vig Festivals 25 års jubilæum skulle egentlig have været markeret i 2020, men det satte corona-pandemien en stopper for, og festivalen var også aflyst i 2021.