Ny leder på Plejecenter Ortved er stoppet efter en måned

Efter næsten et år uden fast ledelse på Plejecenter Ortved blev Annette Berg ansat pr. 1 juni til at rette op på et plejecenter, der har været gennem et tumultarisk forløb.

Men efter en måneds ansættelse valgte hun 4. juli at gøre brug af sin rettighed i prøveperioden til at opsige samarbejdet med dags varsel.

- Vi havde helst set, at hun var fortsat, for hun var kommet godt i gang, og hun var vellidt, dygtig og taget godt i mod. Men hun har valgt at stoppe, og det kan vi ikke gøre så meget ved som arbejdsgiver, siger direktør i kommunen Kasper Sonne.

Der er udfordringer

Plejecenter Ortved kunne da også godt bruge noget stabilitet. Siden Marianne Micheelsen stoppede som leder i sommeren 2021 har der ikke været nogen fast ledelse på plejecentret.

Der har til gengæld været besøg af både Arbejdstilsynet og Styrelsen for Patientsikkerhed, der har udstedt påbud om henholdsvis at håndtere krænkende handlinger blandt personalet og få bedre styr på håndteringen af medicin.

- Der er udfordringer – i forhold til arbejdsmiljø og til det faglige, konkret i forhold til medicinhåndtering. Det er frustrerende, at vi ikke kan komme videre med det store arbejde, der ligger i at få genoprettet fagligheden og styrke arbejdsmiljøet. Det virker til, at der på personalesiden er god tro på fremtiden og til at få arbejdet det her igennem. Plejecenter Ortved har været populært i mange år, og det skal vi have genskabt. Det kræver tålmodighed og et langt sejt træk. Med Tomas (Paludan, kommende leder på Plejecenter Ortved, red.) ved roret, der kender udfordringer fra tilsvarende størrelse plejecentre, kan vi forhåbentligt få lagt skinnerne til den genopretning. Vi ved godt, at situationen er alvorlig, og at der skal gøres noget hurtigt. Tomas er klar over, hvad han går ind til, og vi forventer et noget længere ansættelsesforhold den her gang, siger Kasper Sonne.

Annette Berg har ikke andre kommentarer til sagen end, at det var på hendes initiativ, at samarbejdet stoppede.

I stedet er det plejecenterleder på Knud Lavard Centret John Lagoni, der varetager ledelsesopgaven på Plejecenter Ortved i juli måned.

Den nye mand

Der er dog allerede fundet en ny leder til at stå i spidsen for Plejecenter Ortved. Det er 37-årige Tomas Paludan, som begynder 1. august.

Tomas Paludan kommer fra en stilling som centerleder på et plejecenter i Kalundborg Kommune. Han er oprindeligt uddannet social- og sundhedsassistent, men har siden 2014 arbejdet som leder i bl.a. hjemmeplejen og socialpsykiatrien. Senest kommer han fra en stilling som centerleder for et plejecenter i Kalundborg Kommune.

Centerchef for Social- og Sundhedscentret, Alice Morsbøl, siger:

- Det er selvfølgelig aldrig ideelt med et så hurtigt lederskifte, men jeg er glad for, at vi hurtigt har fundet en ny, god løsning. Tomas har gennem ansættelsesprocessen vist sig som en person med både de menneskelige og faglige egenskaber, som kan stå i spidsen for en tryg og stabil udvikling på Plejecenter Ortved. Med en baggrund som social- og sundhedsassistent kender han indgående hverdagen som medarbejder, og han er allerede en erfaren leder, der er vant til at være leder på et plejecenter og navigere i feltet som leder og have tæt dialog med medarbejdere, beboere og pårørende.

Tomas Paludan siger:

- Jeg glæder mig til at starte på Plejecenter Ortved og møde medarbejdere og beboere. Som leder ser jeg det som min opgave at skabe nogle gode rammer for alle, der kommer på Plejecenter Ortved, hvor tillid, respekt og anerkendelse skal være bærende værdier. Jeg elsker godt humør og vil arbejde meget for at skabe en arbejdsplads med højt til loftet og let til smil. For mig er en åben dialog med alle interessenter et vigtigt element i, at vi udvikler os som organisation og som et godt sted at bo, arbejde og komme på besøg.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...