“Købmand” ny træner i KFUM

Efter fem år som cheftræner i FA 2000 på Frederiksberg stoppede Jesper "Købmand" Pedersen i klubben efter denne sæson.

Da meddelelsen om stoppet kom, havde han ingen klub på hånden, men det har han nu.

Roskilde KFUM, nedrykkerne fra 3. division til danmarksserien, har nemlig sat kløerne i den rutinerede træner, og parterne har indgået en to-årig kontrakt.

Det bliver således "Købmands" opgave at bringe KFUM tilbage i divisionerne, og næste sæson kommer det til at ske i særdeles hård ds-pulje.

Ambitionen i KFUM er en hurtig tilbagevenden til 3. division.

I FA 2000 gjorde "Købmand" det og lidt til, idet han fik klubben fra danmarksserien op i 2. division, inden det i netop afsluttede sæson endte med sidstepladsen i nedrykningsspillet og dermed ned i 3. division sammen med Middelfart.

- Desværre rykkede vi ned fra 2. division – primært på grund af en række skader på nøglespillere, så det var jo en ærgerlig afslutning. Samtidig ønskede klubben en ny retning og jobbet kom til at indeholde flere opgaver, som jeg på grund af mit fuldtidsarbejde ved siden af ikke var i stand til at opfylde. Efter det har jeg fået flere henvendelser og jeg er glad for, at det endte med en aftale i Roskilde KFUM. Jeg kender klubben, fordi jeg er kommet der så mange gange. Jeg kan li’ klimaet, at der er fokus på trivsel og det sociale samtidig med, at klubben gerne vil være så gode med 1. holdet, som det kan lade sig gøre, siger Jesper “Købmand” i en pressemeddelelse fra klubben.

- Hertil kommer, at KFUM i min optik har noget potentiale, som jeg meget gerne vil være med til at indfri, siger en kommende træner, der er far til Nicklas Pedersen, der har netop har vundet U17 1. division med HB Køge.

Familien er fra Køge-egnen, og Jesper Pedersen bor fortsat i Herfølge-området. Udover jobbet som klubtræner har han i mange år også fungeret som A-instruktør i DBU.

Jesper Pedersen starter i KFUM efter ferien, og KFUM Pro´s bestyrelsesformand, Lars-Christian Brask ser frem til den nye træners start.

- Vi har ambitioner, som Jesper har købt ind på, men vi bliver først langtids-succesfulde, når vi har besat vores organisation med dygtige mennesker på alle positioner - også udenfor græsset. Jesper er en del af den udvikling. Enigheden og ansættelsen gik hurtigt, men jeg var aldrig i tvivl om, at Jesper var og er det rigtige valg, lyder det fra Brask.

61-årige Jesper "Købmand" er en særdeles rutineret mand udi trænerfaget med talrige klubber på cv´et og med op- og nedture i bagagen.

Efter den aktive karriere med over 200 divisionskampe for Herfølge startede han i Lellinge i 1990, og siden da er turen gået rundt til Herfølge, Nykøbing F. Alliancen, B93, Skjold, Amager United, Holbæk, Rishøj, Herfølge, Rishøj igen, inden han skiftede til FA 2000, der han de seneste år har kørt parløb med sportschef Steffen Dam. Også han er stoppet i klubben denne sommer.

“Købmands” klubber:

1990–1994: Lellinge IF

1994–1998: Herfølge Boldklub (reserver)

1998–1999: Herfølge Boldklub

2000: Nykøbing Falster Alliancen

2000–2004: B93

2004–2005: BK Skjold

2006: Amager United

2006–2007: Holbæk B&I

2008–2014: Rishøj Boldklub

2014–2015: Rishøj Boldklub (sportsdirektør)

2016: Herfølge Boldklub

2016–2017: Rishøj Boldklub

2017–2022: FA 2000

2022: Roskilde KFUM

Roskilde KFUM spiller næste sæson i danmarksseriens pulje 1:

Gørslev, Herstedøster, Brønshøj, B1908, GVI, Holbæk, Greve, Roskilde KFUM, Karlslunde, Tårnby FF.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...