Fra jord og beton til gazelle

Små opgaver, store langsigtede opgaver. Åvang ApS klarer det hele - fra haveanlæg til til- og ombygning af huse, jord- og betonarbejde og gravearbejde. En bred palette.

Åvang er en lokal Lejre-virksomhed, som er velkendt på Midtsjælland for sin fleksible tilgang til opgaverne og ordentligt håndværk. Som leder står 46-årige Morten Larsen, og det lå ikke i kortene dengang i hans ungdom, at han en dag skulle modtage hæder som ejer af en gazelle-virksomhed.

For han lagde ud som jord- og betonarbejder som ung, og han forbliver ufaglært. Han har selv lært branchen styk for styk, som han siger.

Men med blomster i favnen og et diplom i hånden kom det store smil frem på hans ansigt, da han og firmaet Åvang blev hyldet som gazelle-virksomhed på Lejre Erhvervsforums og Lejre Kommunes store årlige erhvervsmesse i marts i år i Glimhallen.

- Alt det der med gazelle tænkte jeg ikke så meget på før. Men når man står der og får den anerkendelse, ja så er det et skulderklap - et bevis på, at alt det arbejde, man har lagt i virksomheden, har givet pote, smiler Morten Larsen.

Åvang har sin oprindelse i 1978, hvor Morten Larsens far, tømrer Bent Larsen startede som selvstændig. I mange år var det en trivelig virksomhed, og Bent Larsen har sat sit præg på mange huse på Midtsjælland.

Virksomheden lå i det gamle Åvang i Lejre by - deraf navnet - indtil 2013, hvor firmaet gik konkurs. Morten Larsen skred til og dannede et nyt selskab, og efter ansøgning fik han lov at fortsætte med navnet Åvang.

Faderen Bent blev ansat, og det var et bevidst valg fra Morten Larsens side at leje sig ind på en gård lige ved Lejre by, ejet af én af firmaets kunder, i stedet for at forsøge at låne sig til et køb af en ejendom.

- Det er jo en perle, det sted her på Lejrevej 32A. Vi havde en stund et sted i Vindinge, men kunne mærke, at lokalsamfundet og en tilstedeværelse lokalt i Lejre-området betyder noget, så vi ville meget gerne tilbage, fortæller Morten Larsen.

- Jeg har lært meget af min far. Men jeg kunne også se, at jeg kunne lære noget ved at gå på et ledelseskursus; der er stor udvikling i branchen. Nynne Friis, Lejre Kommunes erhvervschef, fik mig ind på et ledelsesforløb, “Netværk for Ejerledere”, i Erhvervshus Sjælland i Sorø, og der lærte jeg meget om at lede en virksomhed, siger han.

Forløbet blev en saltvandsindsprøjtning for Morten Larsen. Imens strømmede opgaverne til, og det nye Åvang vækstede fire år i træk, fordoblede sin omsætning og fik pæne overskud. Morten Larsen trivedes med de mange opgaver. 21 millioner kroner i omsætning blev det til i 2021.

Coronaen har dog kostet firmaet penge, som Morten Larsen ikke kan få godtgjort ifølge reglerne. Virksomheden har dog redet coronastormen af, men han kan godt fornemme, at nye kriser bider:

- Man kan mærke, at Putin rasler med sablen; materialepriserne stiger. Vi kigger ind i et nyt marked, som ikke har så meget fart på; en vis afmatning. Vi var 25 mand sidste sommer; nu er vi 20, og der er færre private byggerier, siger han.

I øvrigt har Morten Larsen gennem ni år været engageret i Lejre Erhvervsforum og organisationens forløbere, heraf en årrække som næstformand. Men nu har han gjort sin dont der, og Åvang trækker al hans opmærksomhed og kræfter.

Alt det der med gazelle tænkte jeg ikke så meget på før. Men når man står der og får den anerkendelse, ja så er det et skulderklap - et bevis på, at alt det arbejde, man har lagt i virksomheden, har givet pote.

Morten Larsen, ejer af entreprenørvirksomheden Åvang

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...