Høje-Taastrup: En ønsket overdækning af den strækning af Holbækmotorvejen, der går gennem Fløng og Hedehusene, skal præsenteres som et muligt pilotprojekt for Folketingets transportudvalg. Det har lokalpolitikerne i teknisk udvalg anbefalet på sit seneste møde.
- Mødet endte sådan, at vi tilsiger Folketingets transportudvalg for at få dem indover, for opgaven med at etablere overdækningen, kan vi ikke løfte alene. Det er rigtig mange penge, siger formand for teknisk udvalg Lars Prier (DF).
Politikerne i udvalget er enige om, at der er for store støjgener fra motorvejen i Fløng og Hedehusene, som også i nogle tilfælde gør folk syge.
Men det er en meget bekostelig affære at få ført overdækningen ud i livet med anslået mellem 330 og 720 millioner kroner for en overdækket motorvejsstrækning på 2,1 kilometer.
- Vi ønsker overdækningen af motorvejen i Fløng som et pilotprojekt men for statslige midler. Næste skridt er at få transportudvalget ind over og gjort dem opmærksomme på støjproblemerne og denne mulige løsning, siger Lars Prier.
“Virker urealistisk”
Hos Socialdemokraterne er man også opsat på at afhjælpe de lokale støjgener fra motorvejen.
- Støjgenerne ér et problem, der bliver stadig større, siger Peter Faarbæk, gruppeformand for Socialdemokratiet i byrådet.
Han vil gerne arbejde for en løsning, men tillader sig dog at tvivle lidt på realiseringen af overdækningen.
- Det virker urealistisk at gennemføre motorvejsoverdækningen set i forhold til økonomien. Men derfor skal vi alligevel arbejde videre med sagen, siger Peter Faarbæk (S).
Han påpeger desuden, at der er behov for at se på løsninger her og nu.
- Men vi er også nødt til at se på nogle kortsigtede løsninger, der kan hjælpe her og nu, for der uanset hvad, så er en motorvejsoverdækning en langsigtet løsning. Kortsigtede løsninger er blandt andet støjdæmpende asfalt og forhøjede værn, siger han.
En markant støjdæmpende effekt
Byrådet besluttede i september 2021, at administrationen skulle igangsætte en forundersøgelse af mulighederne for overdækning af Holbækmotorvejen i Hedehusene.
Administrationen har modtaget afrapportering fra KI Rådgivende ingeniører. KI Rådgivende ingeniører har haft Atkins som underrådgivere på trafikanalyser og støj samt arkitekt Mads Lytzen og COBE i forhold til arkitektur.
Rapporten viser, at overdækning vil have en markant støjdæmpende effekt for Fløng. Den viser dog også, at det vil være meget dyrt, og at den solcelleopsætning, der også har været på tale, kun i begrænset omfang vil kunne bidrage til finansiering af overdækningen.
Fredag den 3. juni var den konservative transportordfører Niels Flemming Hansen forbi.
- Jeg ser det som en meget interessant tilgang til bekæmpelse af trafikstøj, sagde han.
Læs mere på sn.dk/taastrup
