Festival udvider campingområde

Der har været rift om campingpladserne på årets Ringsted Festival. Både Cirkuspladsen, Kompagniet og Kasernen er fuldt booket, men nu udvider festivalen med en række nye pladser i forlængelse af campingområdet Kasernen.

Der er tale om en udvidelse på omkring 90 nye pladser på det ellers udsolgte campingområde Kasernen. De første nye campingpladser er sat til salg.

Få billetter tilbage

Efter to års festivaltørke hungrer festivalgæsterne efter musik, fest og Lystanlæg. Det sætter sit tydelige præg på festivalbilletterne, hvor der nu er under 1.000 billetter tilbage. - Vi er helt vildt glade for den enorme opbakning, som vi oplever lige nu. Festivalgæsterne glæder sig – og det gør vi også, lyder det fra festivaldirektør Anders Sørensen i en pressemeddelelse.

Stadig ledige tipier og telte

Hvis festivalgæsterne gerne vil have, at teltet er slået op og sengen er redt, når de ankommer til festivalen, er det campingområdet Stadion, de skal tage på.

Gæsterne skal blot huske deres personlige ejendele, og så sørger festivalen for resten.

- Rigtig mange vil med på festival i år. Vi kan mærke det på både efterspørgslen på armbånd og campingpladser. Det bliver årets fest, siger Anders Sørensen.

Årets Ringsted Festival løber af stablen 4.-6. august 2022. Billetter kan købes via Ringsted Festivals hjemmeside.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...