Håndbold: Herretræner Rasmus Svane har afleveret holdet videre til Kenneth Olsen, og nu ser han tilbage - og lidt frem.
Havde det ikke været for Søren Hansen og Anders Oechsler hjemme i barndommens Benløse, så var Rasmus Svane formentlig ikke startet med at spille håndbold i Ringsted IF i starten af 90erne.
Nu spillede Hansen, Oechsler og Svane bare fodbold sammen i Benløse, og de to førstnævnte mente, at Svane da også skulle prøve håndbold. Derfor cyklede de sammen til og fra håndboldtræning.
De endte alle med, at håndbold kom til at fylde deres liv. Oechsler blev udlandsprofessionel i Tyskland og en stor profil i Kolding. Hansen blev cheftræner i Ligaklubben TTH, hvor han netop nu er sygemeldt, og Svane kom efter en alvorlig knæskade som spiller mange år efter til Roskilde Håndbold og blev herretræner.
Her har han netop afleveret holdet i 1. division efter to kval-kampe mod AGF, og nu kan der pustes ud.
I det nyeste afsnit af podcasten Hånden på bolden fortæller Rasmus Svane om arbejdet i Roskilde Håndbold. Om at overtage et hold i bunden af 3. division og arbejde det opad gennem rækkerne samt det pres, man er under som toptræner.
-