Antallet af virksomheder og organisationer i Virksomhedsberedskabet er steget fra 63 til 223 på lidt over ti måneder.
Tilsammen repræsenterer medlemmerne omkring 350.000 medarbejdere i det private erhvervsliv.
Det fortæller Maja Broløs, direktør i Virksomhedsberedskabet, der arbejder på at koordinere private virksomheders ressourcer, så de kan hjælpe med at holde samfundet i gang under en krise.
- Det handler om at have den her snak om, hvad man har på hylderne i forvejen, og hvordan det egentlig kan omstilles til en krise og understøtte kritisk infrastruktur, siger Maja Broløs.
Det kan eksempelvis være fitnesscentre, der kan give mennesker et sted at søge ly, babybutikker, der kan bidrage med fornødenheder, eller varehuse, der kan stille lokaler til rådighed.
Det er nogle af de muligheder, der tegner sig, når virksomheder som SATS Danmark, BabySam og IKEA bliver tænkt ind i Danmarks beredskab.
Målet er at gøre det lettere at finde og koordinere de ressourcer, der kan blive brug for, hvis Danmark rammes af en alvorlig krise.
Virksomhedsberedskabet er samtidig en del af en bredere indsats for at styrke det danske beredskab.
I februar lancerede regeringen et totalberedskab og afsatte en akutpakke på 1,2 milliarder kroner til området.
Selv om medlemstallet i Virksomhedsberedskabet er vokset markant, er der fortsat behov for flere medlemmer, siger Maja Broløs.
Især i tilfælde af en landsdækkende krise kræver det et større beredskab at kunne dække behovene i hele landet.
- Hvis det er en større regional krise, er vi ret godt med. Men hvis det er landsdækkende, så er det nogle helt andre tal, vi skal have fat i, siger hun.
Ambitionen er, at Virksomhedsberedskabet skal have mere end 1000 medlemmer i 2029.
Allerede i 2028 er målet, at organisationen skal kunne mobilisere medlemmernes ressourcer inden for seks timer på tværs af alle de kritiske områder, som myndighederne har udpeget.
- Der skal vi kunne levere et forslag til myndighederne, hvor vi siger, at vi kan aktivere de her ressourcer på baggrund af den krise, der er opstået, siger Maja Broløs.
RITZAU