Halvdelen af VM-aktørerne fik krænkende beskeder

Spanien vandt VM-finalen over Argentina, men VM bød også på en masse hadefulde beskeder til både spillere, trænere og dommere undervejs. (Arkivfoto).

Spanien vandt VM-finalen over Argentina, men VM bød også på en masse hadefulde beskeder til både spillere, trænere og dommere undervejs. (Arkivfoto).

Foto: Hannah Mckay/Reuters

Omkring halvdelen af aktørerne ved sommerens VM-slutrunde i fodbold modtog krænkende beskeder online under turneringen.

Det fremgår af en opgørelse, som er lavet af Det Internationale Fodboldforbunds (Fifa) Social Media Protection Tool (SMPT) ifølge nyhedsbureauet Reuters.

1606 spillere, trænere og dommere blev overvåget af SMPT under slutrunden. 812 af dem modtog mindst én krænkende besked.

Aktøren, som fik flest krænkende beskeder under VM, modtog mere end 10.000 af slagsen under turneringen ifølge SMPT. 40 procent af dem var racistiske beskeder.

Generelt var racisme den form for diskrimination, der kom mest af i retning af VM-aktørerne. Det udgjorde 12 procent af de beskeder, som er blevet vurderet til at være krænkende.

Godt 17 millioner onlinebeskeder er blevet gennemgået af SMPT-systemet, og 240.000 af dem er efter en menneskelig gennemgang blevet vurderet til at være krænkende.

For personerne bag profilerne, som har sendt beskederne, kan der nu komme et efterspil.

Fifa meddeler, at 2905 konti er blevet undersøgt nærmere. Af dem er 786 sendt videre til politiet med henblik på yderligere efterforskning.

RITZAU

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...