Dansker satser på hurtigere nedkøling i håb om VM-optur

Magnus Ditlev køler sig ned under VM i ironman på Hawaii i 2024 med sin "fiskerhat". Ved dette års mesterskab skal det foregå hurtigere.

Magnus Ditlev køler sig ned under VM i ironman på Hawaii i 2024 med sin "fiskerhat". Ved dette års mesterskab skal det foregå hurtigere.

Foto: IRONMAN/Free

Det er vigtigt at holde kropstemperaturen nede i Hawaiis trykkende varme, men nedkølingen skal gå hurtigere.

Den konklusion er den danske triatlet Magnus Ditlev nået frem til, før han lørdag skal kæmpe med om topplaceringerne ved VM i ironman.

28-årige Ditlev opnåede for to år siden karrierens bedste resultat, da han tog sølv ved mesterskabet. Dengang løb han rundt med masser af is under sin hvide hat.

- Den måde, jeg kølede på i 2024, virkede sindssygt godt, men jeg brugte næsten tre minutter af maratonløbet på at stå stille i depoterne og samle is op, så vi har prøvet at forfine det, for jo kortere tid man bruger på at stå stille og komme ned i fart, jo bedre.

- Jeg kommer stadig til at køle på samme måde, som jeg gjorde dengang, og fiskerhatten er selvfølgelig med igen. Den er bare god, siger han i en pressemeddelelse.

Trods sine tidligere meritter regnes Magnus Ditlev for en gangs skyld ikke som en af favoritterne til dette års VM i den amerikanske østat.

En knæskade efterfulgt af helvedesild og ustabil træning har spoleret det meste af sæsonen, og efter comebacket i sommer har han ikke ramt samme topniveau som tidligere.

Alligevel går han ind til VM med en vis optimisme efter en god højdetræningslejr i Colorado.

- Jeg har ikke misset et eneste træningspas eller haft et eneste dårligt pas, mens jeg har været deroppe. Det er gået fuldstændig efter bogen. Vi har gentaget den samme ugestruktur, og jeg har kunnet mærke, at jeg er blevet bedre fra uge til uge.

- I alle tre discipliner har jeg nok ramt det bedste, jeg nogensinde har lavet i træning. Nu håber jeg bare, at jeg kan sætte det samme sammen på raceday, siger han.

Forberedelsen kunne dog have set noget anderledes ud, beretter han. Under et træningspas i USA lå han i enkeltstartsposition og kiggede på sin cykelcomputer, da et noget usædvanligt syn pludselig mødte ham.

- Jeg kom med ret god fart og nåede ikke engang at komme ud af bøjlen. Jeg kunne se, at det var en bjørneunge, der lige præcis nåede at krydse vejen. Den var ikke vildt stor, men den var stadig på størrelse med mit forhjul, så det havde nok gjort ondt, hvis jeg havde ramt den, siger han.

Ud over Magnus Ditlev er landsmændene Kristian Høgenhaug og Daniel Bækkegård til start hos mændene, mens Katrine Græsbøll Christensen stiller op hos kvinderne.

Deltagerne tager hul på konkurrencen med de 3,8 kilometer svømning, 180 kilometer cykling og 42,2 kilometer løb lørdag klokken 18.20 dansk tid.

RITZAU

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...