Sidste års aftenåbning under halloween blev et så stort tilløbsstykke på Gavnø, at man i år udvider oplevelsen til fire aftener i efterårsferien.
Det er ellers helt fra 11. til 18. oktober, at man inviteres ind i slotsparken, som er forvandlet med græskar, spøgelser, kirkegård og (u)hyggelige oplevelser for hele familien.

Men en af de store succeser sidste år var muligheden for at blive lidt længere og opleve halloween på Gavnø i de tidlige aftentimer. Derfor er det i år udvidet til fire aftener - mandag 12. til torsdag 15. oktober - hvor slotsparken er åben til klokken 19.
Fra klokken 17 indtager udklædte rollespillere parken som forskellige monstre, som gæsterne kan møde på deres vej gennem parken. Aftenåbningen er inkluderet i éntrebilletten.
Græskarjagt og labyrint
I dagtimerne er der nu også masser at opleve, hvor børn og voksne blandt andet kan gå på græskarjagt, prøve halloween-skattejagten eller finde vej gennem halloween-labyrinten.
Se mere på gavnoe.dk.