Kulturnat og filmoplevelser i Tisvilde Bio

Fredag eftermiddag og aften er der desuden kulturnat og Tisvilde Bio er åben med forskellige aktiviteter. Man kan se mere på tisvildebio.dk.

Fredag eftermiddag og aften er der desuden kulturnat og Tisvilde Bio er åben med forskellige aktiviteter. Man kan se mere på tisvildebio.dk.

Foto: Presse

Efterårsferien er fuld af filmoplevelser i Tisvilde Bio.

8. oktober klokken 20 og den 9. oktober klokken 16 og 20 kan man se filmen 'Everybody Digs Bill Evans' om den geniale jazzpianist Bill Evans, og hvordan han kom igennem en sorg, der var ved at ødelægge ham fuldstændigt. 

Han havde lige afsluttet optagelserne af to live plader, Sunday at the Village Vanguard og Waltz for Debby da hans bassist og nære ven Scott LaFaro omkommer i en trafikulykke. I filmen møder man de mennesker, der står ham nærmest og oplever hvad de hver især gør for ham. Musikmiljøet i New York er hårdt og fyldt med alkohol og stoffer, et liv som Bill også er en del af. 

'Digger' er en komedie om en katastrofe med Tom Cruise i rollen som verdens mest magtfulde mand, der forsøger at overbevise alle om, at han er menneskehedens frelser inden den katastrofe, han selv har sat i gang, kommer til virkelighed. Filmen er instrueret af Oscarvinderen Alejandro G. Iñárritu og har en lang række Oscarvindende skuespillere, fotografer og designere med. Den vises den 12., 13. og 14. oktober klokken 20.

For børnene vises 'Den store diamantjagt' som handler om tre søskende. Børnene vil gerne på ferie, men deres mor har ikke råd til den slags. Mormor, Miss Money kommer ud af fængslet og vil gerne hjælpe, da hun selv har brug for hjælp. Hun vi have fat i en kostbar diamant, der ligger gemt i Rutsjebanen på bakken. Det bliver en hæsblæsende oplevelse, der vises den 12., 13., 14. og 15. oktober klokken 16.

Fredag eftermiddag og aften er der desuden kulturnat og Tisvilde Bio er åben med forskellige aktiviteter. Man kan se mere på tisvildebio.dk.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...