Interessen for Have & Landskab 2027, en stor fagudstilling for den grønne branche, er stor.
Udstillingen skal for første gang afholdes på Kragerup Gods, og at spore ud fra en række rundvisninger for potentielle udstillere, der har været afviklet de seneste uger, er forventningerne høje.
Flere grupper af potentielle udstillere har været inviteret til Kragerup Gods for at opleve arealerne og få et første indtryk af, hvordan Have & Landskab 2027 kommer til at tage sig ud i de nye rammer.
Tilbagemeldingerne har ifølge Have & Landskab været meget positive.
Hænger bedre sammen
- Der er en klar tro på, at vi får skabt en rigtig flot udstilling i de nye rammer, siger Michael Petersen fra Danske Anlægsgartnere og medlem af Have & Landskabs bestyrelse, i en pressemeddelelse fra Have & Landskab.
Klaus Nissen, formand for Have & Landskabs bestyrelse og direktør i Maskinleverandørerne og Dansk Maskinhandlerforening, fremhæver muligheden for at skabe en mere samlet udstilling.
- Noget af det, vi er særligt begejstrede for, er, hvor kompakt vi kan bygge udstillingen op. Vi er overbeviste om, at gæsterne vil opleve, at udstillingen hænger bedre sammen, og afstandene bliver kortere, siger han.
Interessen for den kommende udstilling har også kunnet mærkes hos udstillingsledelsen. Efter rundvisningerne på Kragerup Gods har flere potentielle udstillere taget kontakt for at høre nærmere om mulighederne for at sikre sig en stand, skriver Have & Landskab.
Standsalget til Have & Landskab 2027 åbnede den 24. september.