Vær opmærksom - vej spærres i weekenden

Spærringen skyldes fjernvarmearbejde.

Det er blandt andet fra Frøgård Allé, at vejen er spærret.

Det er blandt andet fra Frøgård Allé, at vejen er spærret.

Foto: Kasper Ellesøe

Fra lørdag morgen klokken 06.00 til mandag morgen klokken 06.00 bliver en vej i Høje Taastrup helt spærret.

Det drejer sig om, at Halland Boulevard, der bliver lukket på strækningen mellem Bygaden/Gadehavegårdsvej og  Frøgård Allé. 

Det oplyser Høje-Taastrup Kommune på sin hjemmeside.

Årsagen er, at der skal graves nye fjernvarmeledninger ned, som skal ledes frem til Rådhusgrunden. Her bliver der udviklet et nyt boligområde og bygges en ny dagligvareforretning.

Kører man forbi området, kan man allerede nu se, at der er gang i anlægsarbejdet, som også kommer til at betyde nye cykelstier langs Halland Boulevard.

Når strækningen bliver spærret, vil det være muligt at køre alternative ruter. Det sker via Frøgård Allé eller Høje Taastrup Boulevard, som det netop er blevet besluttet at åbne permanent for almindelig biltrafik.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...