Cathrinelyst, der i dag er et aktivt samlingssted, rummer flere hundrede års lokalhistorie. Stedet tog sin begyndtelse tilbage til 1700-tallet, hvor det oprindeligt hed Enigheden og var et lyststed uden tilhørende jord.
I 1800-tallet skiftede det navn til Cathrinelyst, og i 1947 blev Cathrinelyst købt af Birkerød Kommune, og da det nye rådhus stod færdigt i 1980, fik Birkerød Lokalhistorie til huse i en del af den historiske bygning.
Det var derfor på mange måder historie, der mødte historie, da Birkerød Pensionistforening brugte Cathrinelyst som ramme om sin 85-års fødselsdag. Her havde mange gæster, både trofaste medlemmer og nye ansigter, fundet vej til stedet for at være med til at markere den store dag.
Ikke et punktum
Der blev budt velkommen med bobler i glassene, og snakken gik livligt rundt om bordene, mens der blev serveret sandwich. Senere blev fødselsdagen fejret med lagkage, kaffe og te.
Men selv om det var en historisk dag, handlede den ikke kun om at se tilbage. De mange fremmødte viste, at der fortsat er stor interesse for fællesskab og samvær, konstaterer Gitte D’Arcy fra pensionistforeningen.
- 85 år er en flot milepæl, men bestemt ikke et punktum. Birkerød Pensionistforening ser frem mod nye år med fællesskab, aktiviteter og gode oplevelser – og forhåbentlig også mange nye medlemmer, siger hun.