Beskriv Nations League med én sætning.
Den opgave fik Martin Ødegaard onsdag stillet på et pressemøde forud for kampen mod Danmark og gav hurtigt fortabt.
- Men det er i hvert fald vigtigt at vinde, siger Arsenal-profilen med et skævt smil.
Det har Ødegaard ret i, men Nations League er lidt mere end det.
For Danmark og de andre hold i A-laget gælder det i efteråret et gruppespil med fire hold, og alle møder alle hjemme og ude.
Danmarks gruppe tæller Norge, Portugal og Wales.
Det giver seks kampe til hvert hold, og når de er færdigspillet, går nummer et og to fra hver gruppe videre til slutspillet i Nations League. Det har deltagelse af otte hold og afvikles i efteråret 2027.
Nummer et, to og tre i hver gruppe sikrer sig desuden en førsteseedning til kvalifikationen til EM 2028, og det er ifølge landstræner Brian Riemer Danmarks minimumsmål.
- Og efterfølgende skal vi kvalificere os til EM i 2028, slog Riemer fast i forbindelse med udtagelsen af sin trup.
I forhold til at blive i A-laget til det næste Nations League-spil er regnestykket lidt mere speget.
Nummer et og to samt de to bedste treere på tværs af de fire grupper bliver i A-laget, som fra 2028 kommer til at være en liga med 18 hold.
De to dårligste treere og de to bedste firere på tværs af de fire grupper i A-laget spiller mod hold fra B-laget om at undgå nedrykning. De to dårligste firere rykker ned i B-laget.
Danmarks program i Nations Leagues gruppespil:
* 24. september: Norge i Oslo.
* 27. september: Wales i Parken.
* 1. oktober: Portugal i Parken.
* 4. oktober: Wales i Cardiff.
* 14. november: Portugal i Braga.
* 17. november: Norge i Parken.
RITZAU