Dæk, sardiner og en halv båd blev dagens fangst

Omkring 70 frivillige tog arbejdshandskerne på og indsamlede skrald og affald søndag formiddag

Omkring 70 frivillige tog arbejdshandskerne på og indsamlede skrald og affald søndag formiddag

Foto: Privat

World Cleanup Day blev i søndags markeret i Hundested og Lynæs, hvor mere end 70 frivillige børn og voksne brugte formiddagen på at gøre området renere. På bare to timer blev der samlet omkring 225 kilo affald.

En stor del af vægten kom fra de fire frivillige fra Dykkerklubben Hajen, som gik på opdagelse under vandet i havnebassinet i Lynæs. Her hev de blandt andet adskillige bildæk og PVC-rør op fra bunden.

På land blev der også gjort nogle mere eller mindre mærkværdige fund. Blandt dagens fangst var en post med tis på Trekanten, en tom plastikkuffert på Vibehusvej, et sidespejl fra en bil på stranden, en halv båd, mange sko, en mobiltelefon og en gryde. På Trekanten blev der desuden fundet en dåse rådne sardiner, som arrangørerne stadig har fornøjelsen af at have i en af de genanvendelige affaldsposer.

Oprydningen bød på mange mærkværdige fund, men også de helt klassiske i form af flasker i massevis
Oprydningen bød på mange mærkværdige fund, men også de helt klassiske i form af flasker i massevis Foto: Privat

Bag arrangementet stod blandt andre de lokale Sophie Kastrup Andersen og hendes kollega, som begge arbejder i Plastic Change. De glæder sig især over den lokale opbakning.

- Vi er meget stolte og glade over at se, hvordan der bliver bakket op fra alle de lokale foreninger, klubber, firmaer og frivillige, når man laver sådan et arrangement i vores område, fortæller Sophie Kastrup Andersen, der er koordinator for World Cleanup Day.

Strandede joller

Et særligt problem er små stykker fugeskum - PU-skum, som over flere kilometer ligger spredt i tangbunkerne på strandene. Arrangørerne vurderer, at skummet muligvis stammer fra en gammel jolle. Det porøse materiale er svært at samle helt op og bliver let spredt i naturen.

Derfor håber arrangørerne også, at de mange strandede joller og både, der for tiden ligger i området, bliver bjærget.

Flere lokale kræfter var med til at gøre dagen mulig. Halsnæs Naturklub, BYværkstederne, Badeklubben Trekanten, Sølager Værksteder og Dykkerklubben Hajen var repræsenteret, mens Surfcentret lagde hus til og sørgede for kaffe og hjemmelavet hyldeblomstsaft.

Vejret bød på frisk vind, men også masser af sol, så de mange frivillige kunne gå til opgaven i godt humør.

Halsnæs Kommune får også ros fra arrangørerne for sin affaldsordning. Via kommunens app kan frivillige melde ind, når de har foretaget en oprydning, hvorefter kommunen sørger for at hente det indsamlede affald.

For Sophie Kastrup Andersen er budskabet ovenpå oprydningsdagen ganske enkelt:

- Når mange hver især gør en lille ting, bliver det til noget stort.

Det budkab er hermed givet videre.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...