I weekenden starter 2. division i håndbold, men for HC Københavns vedkommende bliver det uden deres ene træner, Casper U. Mortensen.
For tre uger siden faldt Casper U. Mortensen hjemme i privaten og pådrog sig derved en hjernerystelse.
I sidste uge vendte han tilbage på halgulvet, men nu er det slut.
Casper U Mortensen har fået tilbagefald, fortæller HC København. Og derfor er han sygemeldt.
”I sidste uge kunne vi i HC København glæde os over, at spillende træner Casper U. Mortensen var tilbage på halgulvet efter en periode på sidelinjen med efterveerne af en hjernerystelse. Desværre er Casper blevet ramt af et tilbagefald, der gør ham ukampdygtig på ubestemt tid,” fortæller klubben tirsdag på deres hjemmeside.
”I HC København ønsker vi at få Casper tilbage på banen så hurtigt som muligt, og med sygemeldingen får han mulighed for at komme sig i samarbejde med specialister inden for området, der skal hjælpe ham gennem den svære periode.”
Den tidligere assistenttræner, Andreas Mortensen, er nu indlemmet i trænerteamet, hvor Nicolai Hoxer nu har hovedansvaret.
”Andreas kender både truppen og organisationen indgående, og har gennem sin nuværende rolle i styregruppen været tæt på holdet gennem hele opstarten. Det er derfor en løsning, der fungerer godt for alle parter, og vi er glade for, at Andreas kan træde til med kort varsel,” skriver klubben.
Videre:
”Samtidig betyder det også, at Nicolai Hoxer træder ind i en rolle som cheftræner i den kommende periode, med det overordnede ansvar for truppen, træninger og kampe.”
”Alle i og omkring HC København ønsker Casper god bedring og håber på en hurtig tilbagekomst, med respekt for at hovedskader er komplekse og kan tage tid at komme sig over.”
HC København spiller på lørdag på udebane mod IF Stadion.