Nogle bilister, der lider af ADHD, kan fejlagtigt være blevet sigtet for narkokørsel.
Det fremgår af et svar, som justitsminister Nicolai Wammen (S) har sendt til Folketingets Retsudvalg.
I sager om mulig narkobilisme bliver det undersøgt, om bilisten var påvirket af blandt andet amfetamin og i så fald i hvilket omfang.
Når der er målt amfetamin over bagatelgrænsen, har der i retskemiske erklæringer stået, at det var foreneligt med et illegalt indtag.
Det, selv om noget receptpligtig medicin indeholder amfetamin. Det gælder eksempelvis nogle typer ADHD-medicin.
Derved er der en risiko for, at et eventuelt indtag af medicinsk amfetamin ikke er blevet tilstrækkeligt belyst under en straffesag mod bilisten.
De retskemiske erklæringer er væsentlige under en straffesag om eksempelvis narkobilisme, for her slås det fast, hvilke typer narkotika der er blevet målt i bilistens blod og i hvilke mængder.
Af dokumenterne sendt til Folketingets Retsudvalg fremgår det, at Rigsadvokaten i en mail den 9. februar i år orienterede blandt andet Justitsministeriet, politikredsene, statsadvokaterne og Domstolsstyrelsen om situationen.
Siden er der blevet foretaget en manuel gennemgang af afgjorte og verserende straffesager for blandt andet at se, om der var oplysninger om ADHD-medicin med amfetamin i.
I to verserende sager er det blevet afdækket, at de tiltalte har taget receptpligtig ADHD-medicin, og at det har haft en indflydelse på de retskemiske erklæringer.
Rigsadvokaten har derfor anmodet statsadvokaterne om at overveje, om tiltalen skal frafaldes i de sager.
Hvis der er en mistanke om, at ADHD-medicinen er taget i strid med den udstedte recept, så skal der foretages en ekstra retskemisk erklæring for at vurdere, hvilken betydning det har for behandling af straffesagerne.
RITZAU