Flere sigtet for grov vold efter slagsmål i Nyborg Fængsel

Lørdag udbrød der et slagsmål i Nyborg Fængsel, der blev opført i 1913 og kan huse 312 indsatte. (Arkivfoto).

Lørdag udbrød der et slagsmål i Nyborg Fængsel, der blev opført i 1913 og kan huse 312 indsatte. (Arkivfoto).

Foto: Ernst Van Norde/Ritzau Scanpix

Flere personer er blevet sigtet for grov vold efter et slagsmål i Nyborg Fængsel lørdag.

Det oplyser Fyns Politi søndag.

Politikredsen ønsker ikke at oplyse, hvor mange personer det drejer sig om, og hvad der har forårsaget slagsmålet.

Danmarks Fængsler bekræfter over for TV2 Fyn, at flere indsatte i fængslet lørdag var involveret i en "hændelse", der blev anmeldt til politiet.

Bestemmelsen om grov vold i straffeloven dækker blandt andet over vold med brug af slagvåben eller spark eller tramp mod et liggende offer.

Fyns Politi vil på nuværende tidspunkt ikke udtale sig nærmere om sigtelserne, eller om der er nogen, der er kommet alvorligt til skade.

Nyborg Fængsel er et lukket fængsel med plads til 312 indsatte og er dermed blandt de største fængsler i Danmark.

RITZAU

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...