Arrangører bruger 48 millioner på løbe-VM i København

Sædvanligvis afvikles halvmaratonløbet Copenhagen Half i september. I år er løbet konverteret til VM i halvmaraton, hvilket har betydning for arrangørudgifterne. (Arkivfoto).

Sædvanligvis afvikles halvmaratonløbet Copenhagen Half i september. I år er løbet konverteret til VM i halvmaraton, hvilket har betydning for arrangørudgifterne. (Arkivfoto).

Foto: Claus Bech/Ritzau Scanpix

Løbsarrangøren Sparta Atletik & Løb har den store pung fremme for at finansiere weekendens VM i løb, hvor København er vært for verdensmesterskaberne i one mile, fem kilometer og halvmaraton.

Budgettet er på cirka 48 millioner kroner, hvilket er cirka tre gange mere, end når løbeklubben normalt afvikler halvmaratonløbet Copenhagen Half.

Det oplyser løbsarrangøren til Ekstra Bladet.

Da der er tale om et VM, skal arrangøren blandt andet stå for indlogering og forplejning til løbets 500 eliteløbere.

- Tv-produktionen er fire gange så stor som normalt. Præmiepengene er højere. Og så skal vi sørge for hotelværelser og transport til 500 mennesker og ikke bare 30, som ved et normalt halvmaraton.

- Og hotelpriserne i København er ikke ligefrem gået nedad de sidste år. Alle de her elementer gør det dyrt, siger Dorte Vibjerg, der er administrerende direktør i Sparta Atletik & Løb, til Ekstra Bladet.

Atletikklubben får indtægter fra de i nærheden af 65.000 mennesker, der har købt adgang til søndag at løbe halvmaraton i de københavnske gader. Derudover støttes arrangementet med offentlige midler fra Københavns Kommune og Sportevent Danmark.

RITZAU

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...