Børns vilkår: EU-aldersgrænse for sociale medier vil styrke sikkerhed

Direktør i Børns Vilkår Rasmus Kjeldahl mener, at EU-Kommissionens forslag om en aldersgrænse for sociale medier og skærpede krav til tech virksomheder "fundamentalt" kan styrke børns sikkerhed. Hvis altså forslaget reelt bliver implementeret.

Direktør i Børns Vilkår Rasmus Kjeldahl mener, at EU-Kommissionens forslag om en aldersgrænse for sociale medier og skærpede krav til tech virksomheder "fundamentalt" kan styrke børns sikkerhed. Hvis altså forslaget reelt bliver implementeret.

Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Børns Vilkår støtter EU-Kommissionens forslag om en aldersgrænse for børns brug af sociale medier. Den såkaldte Kids Act stiller også skærpede krav til onlinetjenester om at bremse ulovligt og vanedannende indhold.

Det er et godt udgangspunkt, siger Rasmus Kjeldahl, der er direktør for Børns Vilkår.

- Rigtig mange af de tiltag, der er en del af EU's Kids Act, er gode og ambitiøse forslag, der, hvis de bliver stemt igennem, kommer til at forbedre sikkerheden fundamentalt for børn og unge online, siger Rasmus Kjeldahl i en skriftlig kommentar.

Forslaget lægger op til et forbud mod sociale medier for børn under 13 år. Og ingen personlige konti for børn under 15 år.

Det sidste skal sikre, at børn starter med at bruge sociale medier via såkaldte "mini-konti", der er styret af forældrene og kun har begrænsede funktioner.

Samtidig vil det fremover påhvile techvirksomheder at bevise, at deres design er sikkert for børn. Det er den rigtige vej at gå, mener Børns Vilkår.

Forslaget skal først forhandles på plads med EU-landene og EU-Parlamentet. Og samtidig implementeres af techvirksomhederne, før det kan hjælpe europæiske børn og unge.

Det sidste kan blive svært, frygter Rasmus Kjeldahl.

- Vi ved, at der nu venter en lang og hård kamp forude med at få omsat forslaget til konkrete handlinger, som har reel betydning for børn og unges hverdag.

- Det er helt klart vores forventning, at techindustrien kommer til at gå til modangreb på EU-Kommissionens forslag og vil gøre, hvad de kan, for at udvande det.

- Derfor opfordrer vi også til, at den danske regering ikke slipper foden fra speederen og fortsætter det arbejde med regulering på nationalt niveau, der allerede er i gang, siger Rasmus Kjeldahl.

Han henviser dermed til, at regeringen med opbakning fra Venstre og De Konservative har foreslået en aldersgrænse på 15 år for sociale medier. Den grænse ventes at træde i kraft i Danmark den 1. juli 2027.

Næstformand for EU-Parlamentet, Christel Schaldemose (S), deler Børn Vilkårs bekymring.

- Vi skal ikke have nogen illusioner om, at techgiganterne frivilligt opgiver en forretning, hvor de tjener penge på at fastholde børns opmærksomhed.

- Men virksomhedernes modstand må aldrig blive en undskyldning for, at vi politikere giver op, siger Christel Schaldemose.

Hun fremhæver, at forslaget med bøder på op til seks procent af virksomhedernes globale årsomsætning og hurtigere håndhævelse.

- Det giver os konkrete redskaber, men myndighederne skal også have ressourcerne og viljen til at bruge dem, siger Christel Schaldemose.

Hun havde samtidig gerne set, EU havde fulgt det danske forslag om en fast aldersgrænse på 15 år for sociale medier uden undtagelser.

- Det er ærgerligt, at kommissionen ikke går hele vejen på det punkt, siger Schaldemose.

RITZAU

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...