Ny udstilling inspireret af science fiction-klassiker

Arkens næste udstilling "Animoid" er med den dansk-norske kunstner Ann Lislegaard. Titlen er hentet fra filmen "Blade Runner".

Arkens næste udstilling "Animoid" er med den dansk-norske kunstner Ann Lislegaard. Titlen er hentet fra filmen "Blade Runner".

Foto: Presse

Den dansk-norske kunstner Ann Lislegaard regnes for en pioner i både ind- og udland, når det gælder brug af digital teknologi, 3D-animation, lyd og lys i sine kunstværker.

Nu får hun for første gang en stor soloudstilling i Danmark, der kan ses på kunstmuseet Arken fra torsdag den 24. september til den 29. marts 2027 og viser nedslag fra hendes mere end tre årtier lange internationale karriere.

Udstillingens titel "Animoid" er taget fra Ridley Scotts klassiske science fiction-film "Blade Runner" fra 1982, der er baseret på Philip K. Dicks roman "Do Androids Dream of Electric Sheep?"

Både film og roman foregår i en verden, hvor flere dyrearter er uddøde og er blevet erstattet af syntetiske dyr kaldet "animoids".

Med "Animod" inviterer Ann Lislegaard publikum ind i et virtuelt og spekulativt kunstnerisk univers, som kaster lys på vores eksistens: Hvad betyder dét at være et menneske i en tid som nu, hvor vi både oplever en digital transformation og samtidig et udbredt tab af biodiversitet i naturen?

- Ann Lislegaard bruger sci-fi som et poetisk prisme til at se på vores samtid og udfordre vores vante forestillinger om os selv, hinanden og verden, siger udstillingens kurator Jenny Lund.

Arkens udstilling med Ann Lislegaard er skabt i samarbejde med Henie Onstad Kunstsenter (Norge), Kunstmuseum Wolfsburg (Tyskland) og Museum of Contemporary Art Kiasma (Finland).

Ann Lislegaard begyndte allerede i starten af 1990erne at arbejde med computerteknologi og animation på et tidspunkt, hvor kun få kunstnere - og næsten ingen kvinder - gjorde det.
Ann Lislegaard begyndte allerede i starten af 1990erne at arbejde med computerteknologi og animation på et tidspunkt, hvor kun få kunstnere - og næsten ingen kvinder - gjorde det. Foto: Kavian Borhani

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...