Red Barnets landsindsamling søndag samlede 6,8 millioner kroner, der primært vil gå til børn flere steder i verden.
Her var 8000 danskere på gaden og samlede penge ind til organisationens arbejde.
Pengene skal blandt andet gå til sultne børn og dem, der mangler medicin i lande som Afghanistan, Sudan og Somalia, skriver Red Barnet.
Midlerne er også tiltænkt børn i Danmark, der udsættes for digitale krænkelser, mobning, eller som opvokser i fattigdom.
Resultatet af indsamlingen vækker glæde i organisationen.
Det er til trods for, at årets indsamling leverer et lavere beløb end de forgangne år.
I 2025 lød indsamlingen på 8,6 millioner, hvilket er samme beløb, der blev indsamlet året før.
I 2023 var beløbet på 8,4 millioner kroner.
- Det gode resultat bidrager til, at vi kan fortsætte vores arbejde med at beskytte de børn, der har allermest brug for det, siger generalsekretær i Red Barnet, Johanne Schmidt-Nielsen.
Her understreger hun samtidig vigtigheden af indsamlingen, da mange kriser ofte forstærker hinanden lige nu, lyder det.
- Krige, konflikter, klimakatastrofer og stigende fødevarepriser presser de familier, der i forvejen sulter, lever i fattigdom og er mest udsatte.
- Hospitaler og skoler har måttet lukke, efter at flere lande har skåret kraftigt i deres nødhjælp og humanitære støtte, siger generalsekretæren.
RITZAU