Peter Kanin hopper ind på KulturStationen

KulturStationen i Humlebæk får besøg af forestillingen Peter Kanin.

KulturStationen i Humlebæk får besøg af forestillingen Peter Kanin.

Foto: Martin Warming

De mindste teatergængere kan se frem til en hyggelig og eventyrlig oplevelse, når KulturStationen i Humlebæk får besøg af forestillingen Peter Kanin lørdag den 12. september mellem klokken 10.30 og 11.

Forestillingen er målrettet børn fra to år og beskrives som en musikalsk, visuel og magisk oplevelse fyldt med søde figurer, humor og naturskøn idyl.

En klassisk fortælling

Publikum kommer med på eventyr, når den nysgerrige Peter Kanin trodser advarslerne fra de andre dyr og vover sig ind i hr. Suhrs køkkenhave. Men er det egentlig en god idé at tage noget, der tilhører andre?

Historien fortælles gennem musik, scenekunst og visuelle effekter, der skal fange de yngste børns opmærksomhed og invitere dem ind i fortællingens univers.

Oplevelse for hele familien

Forestillingen varer omkring en halv time og er særligt tilrettelagt med de yngste børn i fokus. KulturStationen håber derfor på besøg af både børn, forældre og bedsteforældre til en formiddag i teatrets tegn.

Billetter koster 50 kroner, og tilmelding samt betaling sker via KulturStationens hjemmeside.

Arrangementet finder sted på KulturStationen i Humlebæk.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...