Advokatfirma går fri i sag om trecifret millionkrav

Advokatfirmaet Gorrissen Federspiel, der har kontorer i Axel Towers i det centrale København, klarede torsdag frisag i Højesteret, hvor det var sagsøgt for trecifret millionbeløb. (Arkivfoto).

Advokatfirmaet Gorrissen Federspiel, der har kontorer i Axel Towers i det centrale København, klarede torsdag frisag i Højesteret, hvor det var sagsøgt for trecifret millionbeløb. (Arkivfoto).

Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Det kunne være blevet en dyr regning for advokatfirmaet Gorrissen Federspiel, hvis det store advokatfirma torsdag tabte i Højesteret.

For konkursboet efter O.W. Bunker havde lagt sag an mod Gorrissen Federspiel med et krav om erstatning på over 64 millioner amerikanske dollar.

Med renter ville det kunne løbe op i over 600 millioner danske kroner.

Men torsdag middag kan advokatfirmaet ånde lettet op.

Højesteret frifinder Gorrissen Federspiel.

Retssagen skyldtes, at advokatpartner John Sommer Schmidt, der var en af kuratorerne i O.W. Bunker-konkursboet, ved en fejl ikke rettidigt søgte om forlængelse af en suspensionsaftale, der udløb i 2016.

På grund af den missede frist tabte konkursboet muligheden for at gøre et omstødelseskrav gældende over for investeringsbanken Jefferies.

Og det førte i 2019 til, at advokat Boris Frederiksen fra Kammeradvokaten, der siden var blevet kurator i O.W. Bunker-sagen, sagsøgte Gorrissen Federspiel og advokat John Sommer Schmidt.

Men Højesteret kommer frem til, at konkursboet ikke led et tab. Derfor har det ikke krav på erstatning.

I stedet pålægger Højesteret konkursboet at betale sagsomkostninger til Gorrissen Federspiel på samlet fem millioner kroner.

Da sagen var for Østre Landsret i 2025, var det ligeledes en frifindelse.

Retssagen mod advokatfirmaet er bare en af flere juridiske tvister, der har kørt i kølvandet på oliekoncernen O.W. Bunkers kollaps i 2014.

O.W. Bunker solgte brændstof til skibe verden over og var Danmarks næststørste selskab målt på omsætning i 2013. Men i november året efter gik det konkurs.

Kollapset skete, kun otte måneder efter at selskabet var gået på børsen, og sagen er blevet kaldt Danmarkshistoriens største børsskandale.

RITZAU

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...