Borgerservice er tilbage på rådhuset

Moderniseringen af Solrød Rådhus er nu nået så langt, at Borgerservice har kunnet rykke tilbage i nye rammer.

Moderniseringen af Solrød Rådhus er nu nået så langt, at Borgerservice har kunnet rykke tilbage i nye rammer.

Foto: Solrød Kommune

Der har det sidste halve år været stor aktivitet omkring Solrød Rådhus, mens de gamle lokaler for Borgerservice er blevet renoveret. 

Nu er det nye mødecenter i stueetagen færdig, og Borgerservice har igen holdt flyttedag efter i seks måneder at have holdt til i Solrød Bibliotek og Kulturhus.

Der venter her borgerne et helt nyt ankomstområde, hvor man også kan vente før vielser i weekenden. 

Det nye mødecenter er lavet i mere lyse rammer, der også giver bedre muligheder for at respektere fortroligheden omkring borgerhenvendelser, skriver Solrød Kommune i en pressemeddelelse.

Lokaler til foreninger 

Der er også blevet etableret flere nye mødelokaler i forbindelse med moderniseringen.

Der er lagt op til, at foreningerne kan gøre brug af mødelokalerne efter lukketid. Byrådet skal snart tage stilling til, præcis hvordan foreningerne kan få gavn af lokalerne.

I første omgang skal de nye mødelokaler dog bruges til genhusning af medarbejdere i forbindelse med moderniseringen af rådhuset. 

Arbejdet med de resterende etager på rådhuset fortsætter til en gang i starten af det nye år.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...