Et stigende antal elever i de danske skoler klarer sig særligt dårligt inden for matematik og læsning.
På ti år er andelen af lavt præsterende elever i omegnen af fordoblet.
Det viser resultaterne fra den seneste Pisa-undersøgelse, som er blevet offentliggjort tirsdag.
Andelen lyder på 28 procent inden for læsning og 29 procent inden for matematik.
Ifølge Vibeke Tornhøj Christensen, der er seniorforsker i Vive – Det Nationale Forsknings- og Analysecenter for Velfærd og projektleder for den danske Pisa-undersøgelse, er der tale om et iøjnefaldende resultat.
- Det er et opsigtsvækkende resultat, fordi lavt præsterende dækker over kompetenceniveauer, hvor man kan få svært ved at begå sig i samfundet – for eksempel fordi man har svært ved at læse helt simple instruktioner, siger hun i en pressemeddelelse.
Også i naturfag er andelen af elever, der klarer sig dårligt, stigende.
Her lyder andelen af elever på 25 procent.
Til sammenligning lå andelen af lavt præsterende elever på omkring 20 procent for alle tre fagområder i undersøgelsen fra 2022.
Betegnelsen dækker over elever, der ligger under det faglige niveau, som vurderes at være minimum for at kunne begå sig i et moderne samfund.
Pisa er en international undersøgelse af 15-åriges kompetencer. Undersøgelsen i Danmark finansieres af Børne- og Undervisningsministeriet.
Der ses i undersøgelsen en tilbagegang i faglige resultater for både de elever, der ligger i toppen af pointskalaen, og de elever, der ligger i bunden.
Der ses dog en tendens til en større tilbagegang i point blandt eleverne nederst på skalaen.
Resultaterne i Pisa-undersøgelsen opgøres på pointskalaer. Gennemsnittet for hver skala er sat til 500 point.
Undersøgelsen kigger på elevernes kompetencer inden for naturfag, matematik og læsning i 91 lande.
Undersøgelsen blev første gang gennemført i år 2000, og den er siden da blevet lavet hvert tredje år.
RITZAU