Allerød-drengen Asger Brodtkorb, som har arbejdet professionelt med streetfood i fem år, udgiver nu sin tredje kogebog - hvor der denne gang står friturestegt kylling på menuen.
Southern fried drumsticks, en sprød chicken burger eller japansk chicken katsu sando. I Asger Brodtkorbs nye kogebog er der stort set lige så mange måder at tilberede friturestegt kylling på, som der er høns på en hønsefarm.
Bogen indeholder opskrifter på marinader, paneringer og fritureteknik til saucer, burgers, sandwiches - klassiske favoritter og moderne fortolkninger.
I bogen 'En verden af fried chicken' deler Asger Brodtkorb desuden ud af den viden og de teknikker, han har opbygget gennem år i street food-branchen og på sin restaurant, Brick & Mortar.
Bogen udgives torsdag 17. september på Muusmann Forlag - lige som Asger Brodtkorbs to første bøger, 'Streetfood' og 'Streetfood Europe'.