Efter en måneds fravær fra kampe i såvel opstarten som i Håndboldligaen for Skanderborg-Aarhus Håndbold (SAH) gjorde Emil Lærke fra Roskilde comeback, da østjyderne onsdag aften var på besøg hos Nordsjælland Håndbold.
I Royal Stage scorede Emil Lærke tre gange og havde et par af afbrændere undervejs, men til sidst kunne han smile sammen med holdkammeraterne over sejren på 34-33.
- Emil Lærke scorede tre mål i SAH's sejr over Nordsjælland Håndbold.
- SAH-træner Nick Rasmussen afviser sjællandsk rov af spillere.
- Emil Lærke gjorde comeback efter en måneds fravær på grund af muskelskade.
- SAH har flere spillere med østdanske aner, men det er tilfældigt ifølge træneren.
- Nick Rasmussen mener, at talentmiljøerne bør spredes mere ud i Danmark.
Det er en muskelskade i bryst- og skulderregionen, der har holdt Lærke ude.
- Jeg har trænet forsvar en uges tid og spiller mere og mere angreb, så jeg synes, jeg nærmer mig de 100 procent i formen. Jeg mærker ikke noget til det mere og føler mig nogenlunde frisk, så nu handler det om at turde igen, fortæller Emil Lærke.
- Når en skade er kommet en gang, så frygter man jo, at den opstår igen. Jeg har været forsigtig, så det var skønt at være med igen og få en sejr. Jeg leverede en lille smule, siger Lærke.
SAH var foran med tre og fire mål flere gange, men måtte se Nordsjælland Håndbold komme igen til sidst, hvor Matias Campbell skød på oversiden af overliggeren efter tid med en mur af spillere foran sig.

Emil Lærke har været i SAH i to sæsoner og er en af de bærende spillere. Forinden var han i den tyske Bundesligaklub Lemgo.
- Jeg kom hjem for at få spilleglæde igen, få noget ansvar og få mere styr på min fysik. Jeg har fået det hele og en masse tillid og fået styrketrænet. Jeg føler mig skarp, og vi var gode og jeg var god i sidste sæson, så jeg har fået det, jeg havde håbet på og lidt til, siger Lærke.
Tilfældigt
Han spiller på et hold med flere spillere med østdanske aner.
Gustav Bruun kom fra Nordsjælland Håndbold denne sommer, tidligere har Jeppe Cieslak og Magnus K. Petersen gjort det samme. Morten H. Jensen og Anton Bramming fra Roskilde har også været omkring SAH.
- Det er helt tilfældigt, at de kommer fra Sjælland (Lærke), København (Petersen, Bruun) og Lolland (Cieslak), siger SAH-træner Nick Rasmussen adspurgt om det ”rov”, SAH har været på.
- Roskilde har jo i mange år udviklet gode spillere, og hvis de alle spillede der, så ville de have et rigtig godt ligahold. De har produceret rigtigt mange gode spillere – indtil U17, så sker der noget, siger Nick Rasmussen og remser flere Roskilde-drenge op, som afslører et dybt kendskab til klubbens spillere.
- Generelt kunne det være federe, hvis talentmiljøerne var bredt mere ud. Der har været en tendens til centralisering. På drenge-herresiden er det bredt mere ud end på pigesiden. Da jeg var knægt, var Maribo altid gode. Det er en landsdel, der dækker et kæmpe område. Jeg siger ikke, det er nemt, for så havde de sikkert gjort det, og de knokler nok dag ud og dag ind med det.
- Der er stor konkurrence om drengene. BSH satser, Mors/Thy er i den grad kommet med, Fredericia også, hvor det tidligere var meget Shea (Skanderborg) og GOG. Nu er der flere, og det er fint nok at være en gammel romantiker. Det er bare anderledes i dag og blevet professionaliseret, siger Nick Rasmussen.
- Hos os kunne vi da godt sige, at vi kun ville have spillere fra Skanderborg, Ry og Hørning, men sådan fungerer det ikke. Vi har mange spillere med fra egen avl i truppen, og de bliver brugt, så det er ikke sådan, at alle vores spillere kommer fra Roskilde, lyder den lille verbale svirper fra Nick Rasmussen - tilsat et skævt grin.