Bødskov forventer at den første udlænding er sendt til udrejsecenter i 2027

Udlændinge- og integrationsminister Morten Bødskov (S) er optimist, hvad angår en snarlig etablering af udrejsecenter uden for EU. (Arkivfoto).

Udlændinge- og integrationsminister Morten Bødskov (S) er optimist, hvad angår en snarlig etablering af udrejsecenter uden for EU. (Arkivfoto).

Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Udlændinge- og integrationsminister Morten Bødskov (S) forventer, at Danmark i 2027 kan sende udlændinge uden lovligt ophold til udrejsecentre uden for EU.

Det siger han i en pressemeddelelse.

Fredag får Bødskov besøg af ministerkolleger fra Tyskland, Nederlandene, Østrig og Grækenland i København, hvor etableringen af udrejsecentrene er på dagsordenen.

- Vi er kommet meget langt i arbejdet med at etablere et udrejsecenter uden for EU, og vi er nu tættere på end nogensinde før.

- Det betyder, at vi fra dansk side forventer at være klar til at sende de første udlændinge til et partnerland inden udgangen af næste år, siger Bødskov i pressemeddelelsen.

Han tilføjer, at det er "en milepæl på vejen mod et mere effektivt asyl- og migrationssystem".

Bødskov kan inden mødet ikke svare på, hvor udlændinge uden lovligt ophold konkret skal sendes hen.

- Vi er i dialog med partnerlande. Det er for tidligt at sige mere om det nu. Men jeg tror godt, at jeg kan sige, at det går rigtig godt, siger Bødskov til pressen.

Han vil ikke svare på, om det for eksempel drejer sig om lande i Afrika, men ministeren gentager, at det er for tidligt at komme ind på, hvilke lande der er dialog med.

Danmark har i årevis været frontløber i ambitionen om et grundlæggende opgør med asyl- og migrationssystemet, og udrejsecentre uden for EU har i en årrække været drøftet, uden at der er sket noget helt konkret på området.

Men ifølge den danske regering er der nu bred opbakning i EU til at tage de næste skridt.

I juni stemte EU-Parlamentet således ja til de nye regler på området, som baner vejen for at oprette udrejsecentre uden for EU.

På mødet fredag skal ministrene blandt andet drøfte, hvordan en konkret partnerskabsaftale med lande uden for EU kan se ud.

De skal også drøfte de juridiske rammer for udrejsecentrene, og hvordan centrene rent praktisk skal fungere. Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M) deltager også i mødet.

RITZAU

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...