Det bliver ejendomsudvikleren Birch Ejendomme, der skal videreføre udviklingen af Egedals nye bydel, Landskabsbyen, der ligger i grønne områder 500 meter fra Egedal Station. Birch Ejendomme har indgået en købsaftale med Industriens Pension om byggeretterne til de kommende etaper i den nye bydel, der vokser frem i området.
- Birch Ejendomme køber byggeretter til Landskabsbyen fra Industriens Pension.
- Op mod 1000 boliger planlægges i Egedals nye bydel, Landskabsbyen.
- Første etape med 171 boliger og daginstitution står snart færdig.
- Birch Ejendomme vil opføre yderligere 400 boliger i kommende etaper.
- Industriens Pension tilpasser ejendomsstrategi og sælger byggeretter.
- Vi er stolte over, at Industriens Pension har valgt Birch til at videreudvikle og færdiggøre et område, hvor der allerede er skabt et stærkt fundament. Landskabsbyen er et godt og gennemtænkt projekt med en klar arkitektonisk idé, kvalitet og en beliggenhed tæt på både natur og S-tog, som er unik så tæt på København, siger Thomas Bertelsen, Chief Commercial & Transaction Officer i Birch Ejendomme i en pressemeddelelse.
Han tilføjer, at Birch Ejendomme allerede er i fuld gang med forberedelserne og ser frem til at starte arbejdet med de efterfølgende etaper op hurtigst muligt.
Parterne ønsker ikke at offentliggøre købesummen for grunden, men der er tale om et trecifret millionbeløb.
Industriens Pension har sammen med 2L Projektudvikling og Egedal Kommune udviklet planen for det nye byområde, og der er fuld gang i byggeriet af første etape. Den første etape består af 171 boliger, en daginstitution og et fælles aktivitetshus omgivet af åbne vidder og rekreative naturområder.
De første boliger i området står således snart færdige, og daginstitutionen byder de første børn velkommen den 1. september.
Der har allerede været stor efterspørgsel efter de nye boliger, og i Birch Ejendomme ser man nu frem til at opføre yderligere 400 boliger i området i de kommende etaper af bydelen.
Yderligere udvikling
Senere er det planen, at flere grunde i området bliver udviklet, og det forventes, at den nye bydel på længere sigt vil komme til at indeholde i alt 1000 nye boliger.
Industriens Pensions ejendomschef, Søren Tang Kristensen, ser frem til, at de første beboere kan bydes velkommen i den nye bydel i løbet af efteråret. Han glæder sig samtidig over, at pensionsselskabet forbliver i området som ejer af lejeboligerne fra projektets første etape.
- Vi startede med en mark og et blank stykke papir, og i dag kan vi se første etape tage form som en attraktiv ny bydel, der er flettet ind i de grønne omgivelser. Det er rigtig positivt, at Birch Ejendomme nu bliver investor i de kommende etaper, da de deler vores ambitioner om at skabe en attraktiv og grøn bydel med stor arkitektonisk variation, siger Søren Tang Kristensen.
I Birch Ejendomme fremhæver CEO Lars Bay-Smidt, at projektet passer rigtig godt til selskabets strategiske fokus og vækstplaner på Sjælland.
Stor interesse
Projektet har indtil videre givet Industriens Pension et tilfredsstillende afkast, og der har været stor interesse for at overtage byggeretterne til de kommende etaper.
Pensionsselskabet har valgt at frasælge byggeretterne som led i en tilpasning af ejendomsinvesteringsstrategien, hvor projektudvikling fremover vil fylde mindre end tidligere.
Industriens Pension forventer, at første etape af Landskabsbyen, der er udviklet i samarbejde med 2L Projektudvikling, står færdig i sommeren 2027.
