Willumsens Museum klar til åbning efter ombygning

Wohlert Arkitekter har stået for ombygningen, mens Jakon A/S har udført arbejdet.

Wohlert Arkitekter har stået for ombygningen, mens Jakon A/S har udført arbejdet.

Foto: Presse

Frederikssund kan snart byde gæster velkommen til et fornyet Willumsens Museum, der genåbner officielt mandag 7. september. Netop denne dag markerer også J.F. Willumsens fødselsdag, og åbningen kommer efter næsten to års ombygning og renovering.

Donationer fra A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal, Augustinus Fonden, Villum Fonden, Aage og Johanne Louis-Hansens Fond og Frederikssund Kommune har muliggjort det store løft.

Læs også

- Genåbningen af hele Willumsens Museum er en stor glæde og en vigtig begivenhed for hele Frederikssund Kommune. Museet er en central del af vores identitet og kulturarv. Med de nye, moderne rammer får både borgere og besøgende endnu bedre mulighed for at opleve kunst i særklasse. Det er til gavn for hele kommunen og styrker Frederikssund som et attraktivt sted at bo, besøge og opleve kultur, siger borgmester Anne Sofie Uhrskov.

Gæster kommer fremover til museet via en sti, der fører gennem parken forbi Willumsens skulpturer Ravnene til det nye indgangsområde. Caféen har fået et større køkken og nyt udendørs serveringsområde. Udvidelsen gælder også værksted og undervisningslokaler, som nu er blevet dobbelt så store, og en ny trappe forbinder undervisningslokalet med museumsparken.

Wohlert Arkitekter har stået for ombygningen, mens Jakon A/S har udført arbejdet.

- Med ombygningen har museet fået tilført nogle helt fantastiske muligheder for at afholde koncerter, lave kreative undervisningsforløb og aktiviteter for børn og voksne og ikke mindst udbrede kendskabet yderligere til Willumsens mange spændende værker. Det er kultur på højt niveau, men med plads til alle interesserede. Jeg ser meget frem til at byde gæster indenfor på et museum i verdensklasse, siger formand for Willumsens Museums bestyrelse, Michael Tøgersen.

Museet har også fået nyt klimastyret magasin til samlingen, og klimastyring og sikkerhed lever nu op til international standard, så museet kan præsentere udstillinger fra højeste hylde. Akustikken i Reliefsalen er ligeledes forbedret.

- Med ombygningen er museet løftet til det niveau, Willumsens kunst fortjener. Vi står nu med et stærkt og fremtidssikret fundament for museumsdriften – et udgangspunkt, der giver os de bedste muligheder for at realisere vores ambitioner, siger museumsdirektør Lisbeth Lund.

Nye udstillinger tager imod gæsterne fra 7. september 2026. Willumsens værker præsenteres i den gamle del, mens den nyåbnede del viser udstillingen ”På hvis skuldre”, kurateret af filminstruktør Lars von Trier. Her kan publikum se hovedværker af blandt andre J.F. Willumsen, Edvard Munch, Vilhelm Hammershøi og August Strindberg.

Senere på året åbner udstillingen 'MNEMOSEA. Marie Kølbæk Iversen x Willumsens Museum', hvor Marie Kølbæk Iversen undersøger havet som fælles rum.

I 2027 byder Willumsens Museum på særudstillingen 'Apokalypsens æstetik' samt Sort Samvittigheds nyfortolkning af Willumsens univers. Udstillingsprogrammet modtager støtte fra Aage og Johanne Louis-Hansens Fond og 15. Juni Fonden.

Indvielsen 7. september er et lukket arrangement. Alle kan dog besøge museet fra tirsdag 8. september, hvor genåbningen markeres hele ugen. Yderligere information findes på museets hjemmeside.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...